Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Tułacze ślady żołnierza Sybiraka

13 kwietnia 2011 r.

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyła się promocja książki „Tułacze ślady żołnierza - Sybiraka". Publikacja została wydana staraniami Sądeckiego Stowarzyszenia Pamięci Sybiru dla upamiętnienia 71. rocznicy masowych wywózek Polaków na Sybir...

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyła się promocja książki „Tułacze ślady żołnierza - Sybiraka". Publikacja została wydana staraniami Sądeckiego Stowarzyszenia Pamięci Sybiru dla upamiętnienia 71. rocznicy masowych wywózek Polaków na Sybir.

- To niezwykłe wyróżnienie i zaszczyt móc przywitać tak zacnych gości - mówił Ryszard Poradowski, członek Zarządu Powiatu. - Państwa tragiczna droga życiowa nie może być zapomniana, dlatego cieszę się, że jest wśród nas tak wiele młodzieży, która przejmuje obowiązek powielania tych wspomnień.

Praca zbiorowa napisana przez Alicję Barańską, Stanisławę Duczymińską, Annę Karetę, Tadeusza Niedźwiedzkiego oraz Stanisława Falińskiego, to zbiór przejmujących wspomnień ich pobytu na „nieludzkiej ziemi". Jako małe dzieci, wraz z rodzinami, zostali wywiezieni w głąb Syberii, która od tamtych tragicznych wydarzeń stała się symbolem prześladowań, ucisku, zniewolenia i martyrologii polskiego narodu. Książka ukazuje dramatyczne przeżycia, walkę o przetrwanie, życie w głodzie, choroby i upokorzenia, a także niewiarygodne doświadczenia i losy powrotów do Ojczyzny.

- Data wydania książki nie jest przypadkowa - mówił Jacek Barański, prezes Stowarzyszenia. - Prezentujemy ją w przeddzień znamiennej daty, bo to właśnie 13 kwietnia 1940 roku, w głąb Syberii deportowano największą grupę sądeczan. Poprzednia wywózka odbyła się 10 lutego, a następna 20 czerwca 1940 roku. Wedle różnych szacunków, w syberyjską tajgę i stepy Kazachstanu w latach 1940-1941 wywieziono blisko dwa miliony Polaków.

Podczas spotkania, Sybirakom i osobom wspierającym działalność Stowarzyszenia zostały wręczone złote i srebrne medale Sądeckiego Stowarzyszenia Pamięci Sybiru. Złote przyznano: Alicji Barańskiej, Stanisławie Duczymińskiej (pośmiertnie), Barbarze Staniszewskiej oraz Stanisławowi Falińskiemu. Srebrne medale otrzymali: Barbara Gryźlak, ks. Józef Birecki oraz Józef Zygmunt.

„Za aktywne wspieranie działań SSPS oraz zaangażowanie w upamiętnianiu wartości patriotycznych i obywatelskich wśród mieszkańców Ziemi Sądeckiej" prezes Jacek Barański wyróżnił okolicznościowymi statuetkami: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz Zespół Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach.

Statuetki przedstawiają kontur Polski z 1939 roku.

To właśnie uczniowie z Marcinkowic w sposób szczególny pielęgnują pamięć o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach. Na uroczystość w starostwie przygotowali wzruszający program, prezentujący fragmenty książki.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...