Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Prognoza pogody… w smsie

29 października 2012 r.

Rolnicy i sadownicy z terenu Powiatu Nowosądeckiego i Gorlickiego mogą skorzystać z informacji, które w znacznym stopniu pomogą im w uprawie krzewów i drzew owocowych. Potrzebne informacje otrzymają… smsem...

Rolnicy i sadownicy z terenu Powiatu Nowosądeckiego i Gorlickiego mogą skorzystać z informacji, które w znacznym stopniu pomogą im w uprawie krzewów i drzew owocowych. Potrzebne informacje otrzymają… smsem.

W ramach projektu „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej został zakupiony quad z urządzeniem do pobierania próbek glebowych.

- Na podstawie zawartości próbek, urządzenie wykona mapę glebową w danym gospodarstwie, z których zostanie później stworzona mapa glebowa powiatu nowosądeckiego – tłumaczy Monika Bochenek, dyrektor Powiatowego Centrum Funduszy Europejskich. – Rolnicy i sadownicy otrzymają informację, jaki mają rodzaj gleby i jak ją należy nawozić. Dodatkowo, będą mieli dokładne informacje, jakie środki najlepiej stosować, aby dana uprawa dobrze rosła. Quad przemieszcza się po terenie dwóch powiatów. Wśród rolników i sadowników jest bardzo duże zainteresowanie tym projektem.

Ale to nie wszystko. Dzięki pieniądzom, zostało też zakupionych 15 stacji pogodowych, które są rozmieszczone w różnych rejonach powiatu.

- Stacje pogodowe działają od kwietnia tego roku – dodaje dyrektor Monika Bochenek. – Są ze sobą połączone dwoma urządzeniami wyłapującymi wolne zarodniki grzybów. Po przetworzeniu informacji i skorelowaniu ich z prognozami pogody, do rolników i sadowników trafiają specjalne smsy. Jest w nich zawarta informacja kiedy, na co i czym trzeba pryskać drzewa i krzewy. Ma to służyć zwiększeniu efektywności produkcji i zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska. Każdy, kto jest zainteresowany może przyjść, złożyć formularz z deklaracją, że chce otrzymywać takie bezpłatne informacje smsem.

Urządzenie do pobierania próbek glebowych kosztowało 106 tys. zł, a cały system stacji pogodowych z „łapaczami” zarodników - ponad 200 tys. zł. Sprzęt został zakupiony z projektu „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

(olsz)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...