Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Nagrody starosty rozdane

6 grudnia 2012 r.

Starosta nowosądecki Jan Golonka wręczył nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz kultury fizycznej i sportu...

Starosta nowosądecki Jan Golonka wręczył nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz kultury fizycznej i sportu.

- Jak co roku staramy się docenić i nagrodzić artystów, działaczy kultury i sportu. Są to osoby, które bardzo angażują się w to co robią, a przez to ubogacają środowiska, w których żyją i tworzą - mówi starosta nowosądecki Jan Golonka.

- Jesteśmy jednym z najbogatszych regionów w Polsce jeśli chodzi o kulturę regionalną - podkreśla Zbigniew Czepelak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu - Większość nagradzanych nie spodziewała się tej nagrody. To jest dla nich takie pozytywne zaskoczenie. My ze swej strony mamy natomiast satysfakcję, że dostrzegamy osoby, których praca u podstaw buduje pomyślność kultury i sportu na Sądecczyźnie.

Podczas uroczystości obecni byli: starosta nowosądecki Jan Golonka, Krzysztof Bodziony i Jan Dziedzina - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, Józef Broński i dr Ryszard Poradowski - członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, radni: Agata Król-Mirek, Stanisław Mrzygłód, Marian Ryba, dr hab. Stanisław Węglarz, Marian Kuczaj i Józef Leśniak, Zbigniew Czepelak - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu.

W dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego nagrody otrzymali:

Stanisław Czepielik - od ponad trzydziestu lat członek Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto w Łącku. Swój wolny czas poświęca w całości na realizowanie swojej pasji muzycznej, popularyzując folklor regionu i kultywując tradycje regionalne Ziemi Sądeckiej. Razem z orkiestrą promuje Sądecczyznę i Ziemię Łącką podczas licznych koncertów w kraju i poza granicami. Brał udział w koncertach we Włoszech, Słowacji, Estonii, Hiszpanii, USA.

Edward Drozd - autor wielu opracowań historycznych, publikowanych w „Almanachu Muszyńskim" tj. „Szkoła na folwarku", „Kapliczka św. Floriana", „Zbiór wyrazów gwary muszyńskiej", „Opowieść o mieszkańcach Ziemi Muszyńskiej", „Granice Królestwa Polskiego", „Harcerstwo w Muszynie", „Muszyńskie Cmentarze", „Historia linii kolejowej Tarnów - Leluchów". Ponadto działacz społeczny, animator życia kulturalnego w środowisku muszyńskim.

Leszek Migrała - prezes oddziału nowosądeckiego Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Stowarzyszenia „Civitas Christiana", członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajobrazowego, autor wielu publikacji historycznych. Redaktor naczelny „Almanachu Sądeckiego" od 30 lat. Współorganizator konferencji naukowych, wystaw artystycznych i wieczorów literackich.

Elżbieta Obrzut - działaczka społeczna, zaangażowana w pracę na rzecz ochrony zabytków. Dzięki jej determinacji, uporowi i oddaniu zrealizowano wiele prac konserwatorskich przy kościele w Krużlowej Wyżnej. Pozyskała wiele środków pieniężnych na przeprowadzenie prac konserwatorskich, dzięki którym drewniany kościółek w Krużlowej Wyżnej ponownie zaistniał na szlaku architektury drewnianej.

Małgorzata Pasiut - od wielu lat tańczy i śpiewa w Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca „Podegrodzie". Wraz z zespołem zdobyła wiele cennych nagród na festiwalach i przeglądach. Zbiera i opracowuje stare zwyczaje ludowe, piosenki i przyśpiewki, które prezentuje wraz z Zespołem. Jako jedna z nielicznych posługuje się autentyczną gwarą lachowską.

Alicja Przybyszowska - jest członkiem Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Fotografią pasjonuje się od 20 lat. Fotografuje głównie pejzaże i architekturę, w tym obiekty sakralne. Debiutowała wystawą „Huculszczyzna dziś" w 2006 r. Jej prace fotograficzne wystawiane były na wielu wystawach. Ponadto brała udział w wielu konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Sławomir Siedlarz - muzyk, nauczyciel muzyki i śpiewu, dyrygent. Autor wielu opracowań muzycznych dla chórów i zespołów. Od 20 lat przygotowuje grupy kolędnicze, które wielokrotnie zdobywały nagrody i wyróżnienia. Ponadto prowadzi chór parafialny i chór szkolny w Królowej Górnej.

Mieczysław Smyda - muzyk i nauczyciel gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu. Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów skrzypcowych. Organizator koncertów i popularyzator muzyki. Dyrektor Szkoły Muzycznej w Krynicy - Zdroju.

Maciej Szkaradek - tancerz i śpiewak w Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca „Podegrodzie". Jego pasją jest kultura ludowa regionu Lachów Sądeckich, którą propaguje wśród młodzieży. Ponadto aktywnie pracuje na rzecz rozwoju kultury w gminie. Wraz z zespołem zdobywał wiele cennych nagród na festiwalach i przeglądach.

Józef Trojan - instruktor oraz kierownik kapeli Zespołu Regionalnego „Skalnik" w Kamionce Wielkiej. Nauczyciel gry na skrzypcach w szkółce muzykowania ludowego oraz dyrygent chóru i orkiestry dętej w parafii Kamionka Wielka. Od ponad 30 lat swoją pasją gry na skrzypcach zaraża dzieci i młodzież. Ponadto jest kierownikiem grupy kolędniczej „Skalni", która jest zdobywcą wielu nagród na ogólnopolskich przeglądach kolędniczych.

Barbara Talar - historyk, etnograf, muzealnik. Kustosz Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. Od ponad 30 lat członek Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. Współorganizatorka Międzynarodowych Spotkań Poetów, Muzyków i Plastyków Karpat „Wrzosowisko" oraz Koncertów na 100 mandolin. Współzałożycielka Stowarzyszenia „Perły Beskidu Sądeckiego".

Marek Wastag - członek Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Podegrodzie" oraz kierownik kapeli Zespołu. Nauczyciel gry na instrumentach, muzyki ludowej, tańca i przyśpiewek lachowskich oraz gwary ludowej. Wraz z zespołem oraz indywidualnie zdobywał wiele nagród i wyróżnień za autentyczny folklor lachowski. Mistrz gry na klarnecie. Zaangażowany w rozwój i propagowanie kultury ludowej.

Oprócz nagród, starosta nowosądecki Jan Golonka przyznał także Srebrne Jabłka Sądeckie. Otrzymali je:

Stanisława Duda - członkini Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Podegrodzie". Dzięki niej do repertuaru Zespołu włączono wiele starych obrzędów, przyśpiewek i piosenek. Współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Podegrodziu tworząc i propagując folklor Lachów Sądeckich. Zbiera i opracowuje stare zwyczaje i obrzędy ludowe.

Bronisław Golonka - od ponad 40 lat członek Regionalnego Zespołu „Podegrodzie", z którym zdobywał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach folklorystycznych w kraju i poza jego granicami. Członek Stowarzyszenia Lachów Sądeckich, animator życia kulturalnego. Aktywnie pracuje na rzecz rozwoju kultury w gminie.

Barbara Jop - od wielu lat współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Podegrodziu na rzecz rozwoju kultury regionalnej i ludowej, współorganizując imprezy kulturalne, przeglądy i konkursy. Jest aktywnym członkiem Zespołu Regionalnego „Podegrodzie", z którym zdobywała wiele nagród i wyróżnień.

Krystyna Koral - od ponad 20 lat tańczy i śpiewa w Zespole Regionalnym „Podegrodzie". Jej pasją jest popularyzacja folkloru Lachów Sądeckich. Jest również członkinią Amatorskiego Zespołu Teatralnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu. Jako jedna z nielicznych członków zespołu posługuje się autentyczną gwarą lachowską. \

Józef Pietruszka - członek Zespołu Regionalnego „Podegrodzie" od 1968 r. Na scenie prezentuje obrzędy i folklor Lachów Sądeckich. Jest członkiem Amatorskiego Zespołu Teatralnego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu oraz Stowarzyszenia Lachów Sądeckich. Dzięki zaangażowaniu i pasji popularyzuje autentyczny folklor lachowski.

W tym roku starosta nowosądecki Jan Golonka przyznał także nagrodę zbiorową dla Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Podegrodzie". Grupa istnieje od 1937 roku. Inicjatorem i organizatorem zespołu byli działacze podegrodzcy. Zespół jest kontynuatorem bogatych tradycji kultury ludowej regionu. W swych programach prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie i gwarę ludową. Bogaty repertuar obejmuje między innymi: wesele podegrodzkie, „Wizowany", „Zielone Świątki", „Dożynki" oraz wiązankę tańców i pieśni tzw. „Grankę Podegrodzką". Zespół jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień - z programami prezentującymi tradycyjny folklor lachowski występował niezliczoną ilość razy w kraju i poza jego granicami między innymi w: Niemczech, Słowacji, Włoszech, Watykanie, Węgrzech, Grecji i Chinach. Za całokształt swej działalności Zespół został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej". W tym roku Zespół świętuje 75-lecie działalności artystycznej.

Starosta docenił także sportowców z terenu Powiatu Nowosądeckiego, którzy w kończącym się roku osiągnęli wysokie wyniki sportowe, ale tez na co dzień zajmują się trenowaniem młodych adeptów różnych konkurencji sportowych.

Nagrody starosty w dziedzinie kultury fizycznej i sportu otrzymali:

Mariusz Adamczyk - nauczyciel w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Jazowsku. Szkolona przez niego młodzież we Współzawodnictwie Sportowym Szkół zdobywa punktowane miejsca.

Jakub Burchardt - zawodnik, trener i organizator biegów maratońskich. Jako zawodnik w latach 2011-12 zdobywał czołowe miejsca w półmaratonach w: Rudawie II miejsce, Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju III miejsce. Trener wielokrotnej Mistrzyni Polski w chodzie na 20 km Katarzyny Kwoki. Organizator Cyklu Biegów Grand Prix Sądeczanina. Zawodnik, trener, organizator imprez.

Katarzyna Dulak - jest jedną z najbardziej utalentowanych biegaczek w Polsce. Pomimo młodego wieku ma w swym dorobku wiele sukcesów krajowych i zagranicznych: I miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Biegach Górskich w 2011 r., II miejsce w MP Juniorów w LA w 2011 r. w biegu 5000 m, I miejsce w biegach na 3000 m na Halowych MP w 2012 r., III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Biegach Przełajowych na 4000 m.

Stanisław Majchrzak - wielokrotny Mistrz Polski, Europy i Świata, a zarazem trener sztuki walki. Zawodnicy trenujący po jego okiem zdobywają tytuły Mistrzów Polski, Europy i Świata.

Adam Oratowski - trener i nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Chełmcu, organizator wielu ogólnopolskich imprez sportowych. Trenowana przez niego młodzież w 2010 w Finale Ogólnopolskiego Turnieju Orlika w piłce nożnej zdobyła V miejsce.

Janusz Pióro - od 15 lat zajmuje się szkoleniem młodzieży w hokeju na lodzie w MKHnL w Krynicy-Zdroju. Założyciel kobiecej drużyny hokeja. Osiągnięcia: II miejsce w Pucharze Polski w hokeju na lodzie; sześć zawodniczek zostało powołanych do kadry narodowej hokeja na lodzie.

Lesław Poręba - trener saneczkarstwa juniorów w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym „Parkowa" w Krynicy-Zdroju. Trener reprezentacji Polski Juniorów w sezonie 2011/12. Szkoleni przez niego zawodnicy zdobyli dwa złote medale na Mistrzostwach Polski w Saneczkarstwie Lodowym, startowali w Mistrzostwach Świata Juniorów i zawodach Pucharu Świata.

Paweł Sadło - nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie. Młodzież z tego Liceum w ogólnej klasyfikacji Współzawodnictwa Sportowego Szkół Ponadgimnazjalnych w sezonie 2011\12 zdobyła I miejsca w Powiecie Nowosądeckim. Mimo że Liceum nie posiada własnej sali gimnasty, to dzięki zaangażowaniu i pasji trenera Pawła Sadłonia uczniowie odnoszą wiele sukcesów podczas zawodów ogólnopolskich.

Marek Skowroński - trener reprezentacji Polski Seniorów w saneczkarstwie lodowym oraz młodzieży w Uczniowskim Międzyszkolnym Klubie Saneczkowy „Parkowa" w Krynicy-Zdroju. Doskonały szkoleniowiec, promotor saneczkarstwa w Polsce.

Wojciech Szczepanik - zawodnik /senior/od wielu lat ma dobre wyniki sportowe w narciarstwie alpejskim: na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Narciarstwie Alpejskim w slalomie gigancie w Krynicy-Zdroju w 2012 r. III miejsce, a w 2010 r. na tych samych zawodach zajął II miejsce. W Międzynarodowych Zawodach Red Bull Zjazd na Krechę w Tatrzańskiej Łomnicy w 2011 r. zajął III miejsce.

Henryk Szost - lekkoatleta, należy do najlepszych maratończyków na świecie. W swoim dorobku ma kilkanaście medali Mistrzostw Polski w biegach długodystansowych, jest aktualnym rekordzistą Polski w maratonie, a wynik ten plasuje go na drugim miejscu w Europie. Na Olimpiadzie w Londynie w 2012 r. zdobył 9 miejsce (najlepsze z Europejczyków).

Robert Witaszek - trener hokeja na lodzie w Miejskim Klubie Hokeja na Lodzie w Krynicy-Zdroju. Jego podopieczni zdobyli wiele medali na Mistrzostwach Polski i w turniejach międzynarodowych. Ponadto wielu szkolnych przez niego zawodników gra w reprezentacji Polski.

Jerzy Wojtas - nauczyciel i trener w Zespole Szkół w Łącku. Jako nauczyciel wf działa aktywnie na rzecz rozwoju sportu w gminie i w powiecie, organizuje masowe imprezy o zasięgu ogólnopolskim, powiatowym i gminnym. Szkolona przez niego młodzież w ogólnej klasyfikacji Współzawodnictwa Sportowego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w sezonie 2011\12 zdobyła I miejsca w Powiecie Nowosądeckim.

Złote Jabłka Sądeckie otrzymali:

Piotr Dobosz - członek Stowarzyszenia Tradycja i Przyszłość we Frycowej. W swojej karierze zdobył wicemistrzostwo Europy federacji w konkurencji Kata Kreatywne, brązowy medal na Mistrzostwach Europy - World United Martial Arts w walkach Full Contact Kickboxing (Mistrzostwo Polski XMA (Extreme Martial Arts) w konkurencji Formy z Bronią (Lidzbark Warmiński 2010), Mistrzostwo Polski XMA (Extreme Martial Arts) w konkurencji Walka Reżyserowana (Lidzbark Warmiński 2010), brązowy pas karate. Jest założycielem grupy Astral, obecnie zawodnikiem Taekwondo ITF i Sambo-Systema Nowy Sącz i jednocześnie studentem AWF Kraków.

Janusz Kowalczyk - sportowiec, wielokrotny reprezentant Polski w kajakarstwie górskim, trener i wychowawca. Zawodnik sztuk walki, posiadacz pasa mistrzowskiego koreańskiej sztuki walki Taekwondo, Mistrz Polski z 2011 r. w konkurencji SCF Walka, Wicemistrz Polski HMA 2011, Wicemistrz Polski w konkurencji WCH. Członek specjalnej formacji policji - trener szkolący funkcjonariuszki Straży Granicznej i Straży Miejskiej.

(oprac.AM)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...