Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Kobiety romskie dały radę

7 grudnia 2012 r.

Dwa lata trwał projekt „My Kobiety Romskie damy rade – Amen Rominiałe koda kieraha” prowadzony przez Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego...

Dwa lata trwał projekt „My Kobiety Romskie damy rade – Amen Rominiałe koda kieraha” prowadzony przez Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego.

- Grupę docelową stanowiło 30 kobiet romskich z gminy Łącko i gminy Grybów – mówi Kazimierz Biernat, kierownik projektu. - W 2011 udział w projekcie rozpoczęło 10 pań z Maszkowic. Kiedy przebywały na zajęciach, miały możliwość oddania swoich dzieci do specjalnie zorganizowanego punktu opieki w Łącku.

W 2012 roku udział w projekcie rozpoczęło 17 kobiet pochodzenia romskiego z gminy Łącko oraz 3 kobiety z gminy Grybów. Romki brały udział między innymi w warsztatach motywujących poprzedzonych wykładami ze specjalistami ds. Romów, a spotkania grupowe i indywidualne z doradcami zawodowymi miały pomóc w określeniu predyspozycji zawodowych każdej z kobiet i zmotywować do czynnego udziału w kolejnych etapach projektu.

- Jednym z najważniejszych rezultatów projektu była integracja społeczna i aktywizacja zawodowa kobiet pochodzenia romskiego poprzez udzielenie im wsparcia polegającego na rozwijaniu umiejętności i kompetencji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie - tłumaczy Kazimierz Biernat. - Udział w projekcie uczył ich etosu pracy, codziennych obowiązków, do których do tej pory nie były przyzwyczajone. Polacy coraz częściej mogą zobaczyć Romkę pracującą – nie żebrzącą, a to z kolei stanowi przykład dla młodszego romskiego pokolenia. Dzieci, których matki codziennie rano wychodzą z domu chętniej idą do szkoły, obserwują pozytywne nawyki. Pokazanie kobietom romskim że mogą żyć godnie stanowił bardzo ważny element projektu.

Podczas spotkania Romki podkreślały, że nadal chciałaby mieć staże w firmach i urzędach i nadal chcą pracować. Pracodawcy, którzy zatrudniali je do tej pory wyrażali się o ich pracy bardzo pozytywnie.

- Byłem zadowolony z pracy pań, które były w urzędzie na stażu – mówił Stanisław Kiełbasa, wójt gminy Nawojowa. – Bardzo szybko zintegrowały się z innymi pracownikami i wykonywały sumiennie wszystkie powierzone im obowiązki. Bardzo im dziękuję. Jeśli zaistnieje taka możliwość i będzie realizowany projekt, to na pewno zatrudnię Romki.

Spotkanie podsumowujące projekt odbyło się w siedzibie Firmy Gastronomiczno-Cukierniczej „Grześ” w Nawojowej, która również zatrudniała kobiety romskie.

(olsz)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...