Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

125 lat Towarzystwa Gimnastycznego Sokół

12 listopada 2012 r.

Starosta nowosądecki Jan Golonka uhonorował dużym Złotym Jabłkiem Sądeckim Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, które w tym roku obchodzi 125. rocznicę powstania...

Starosta nowosądecki Jan Golonka uhonorował dużym Złotym Jabłkiem Sądeckim Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, które w tym roku obchodzi 125. rocznicę powstania.

Leszek Zegzda – prezes TGS otrzymał statuetkę od dra Ryszarda Poradowskiego – członka Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, który reprezentował Powiat podczas tej uroczystości.

- Towarzystwo podejmuje liczne inicjatywy społeczne – mówił prezes Leszek Zegzda. – Wszystko po to, aby sądeczanie nie zapomnieli o swoich korzeniach i historii. Jesteśmy między innymi współorganizatorem zbiórki pieniężnej na odnowę zabytkowych grobowców na cmentarzu w Nowym Sączu, wspieramy finansowo artystów, współorganizujemy „Ziarnko Gorczycy”. To tylko niektóre z naszych działań.

P mszy świętej i oficjalnej części uroczystości, która odbyła się w MCK Sokół w Nowym Sączu, goście obejrzeli występ aktorów Piwnicy pod Baranami. Po nim, w holu głównym Sokoła odsłonięto tabliczki upamiętniające wybitne sądeczanki, honorowych prezesów Towarzystwa - śp. Zofię Flisównę oraz Irenę Styczyńską.

Warto wiedzieć:

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół powstało 7 lutego 1867 roku we Lwowie. Tam też – korzystając z tolerancyjnej polityki austriackiego zaborcy – mieścił się Główny Zarząd „Sokoła”, zwany „Macierzą”. Formalnie „Sokół” był stowarzyszeniem sportowym, z przewagą dyscyplin gimnastycznych. Ale głównym zadaniem „Sokoła”, preferowanym jakby na konspiracyjnym marginesie, była praca społeczno-wychowawcza o silnym zabarwieniu patriotycznym i religijnym. W latach 1910-1914 „Sokół” przestawił się na kierunek paramilitarny, pragnąc przygotować młodzież do zadań wojskowych. Powstały Drużyny Sokole, które z momentem wybuchu I wojny światowej weszły w skład Brygad Legionowych. W listopadzie 1919 r. Sokolstwo, działające dotąd w trzech zaborach, zjednoczyło się, tworząc jedną organizację z siedzibą w Warszawie.

Źródło:http://www.sokol.nowysacz.pl/index.phpMenuId/3/pDocId/5/pCmd/1

(olsz)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...