Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Podpisali umowę

13 kwietnia 2011 r.

Dzisiaj władze Powiatu Nowosądeckiego podpisały umowę o rozszerzeniu dotychczasowej współpracy z niemieckim Powiatem Unna...

Dzisiaj władze Powiatu Nowosądeckiego podpisały umowę o rozszerzeniu dotychczasowej współpracy z niemieckim Powiatem Unna.

- Rozpoczynaliśmy naszą współpracę jeszcze w ubiegłym wieku, w 1997 roku - mówi starosta nowosądecki Jan Golonka. - Najpierw przyjechali strażacy, którzy pomagali podczas powodzi, która właśnie wtedy nawiedziła Sądecczyznę. Później wyjeżdżaliśmy do Unny, aby zobaczyć, jak działa ich system powiadamiania kryzysowej i na tej podstawie tworzyliśmy swoje centrum zarządzania. Dzisiaj chcemy wymieniać się doświadczeniami w zakresie oświaty, turystyki, gospodarki.

Starosta Jan Golonka dodał, że bardzo ważnym zadaniem jest obecnie promocja naszego regionu w Niemczech.

- Ta umowa szerzej otwiera drzwi współpracy i stwarza wiele nowych możliwości, między innymi w zakresie pozyskiwania środków europejskich - mówił starosta Golonka.

- Nie byłoby tak dobrej współpracy, gdyby nie przyjaźnie nawiązane na początku naszych kontaktów partnerskich - podkreślił Michael Makiolla, starosta Powiatu Unna. - Ta współpraca to wzajemna nauka od siebie. Polska bardzo rozwinęła się w ostatnich kilkunastu latach i Niemcy też sporo mogą się nauczyć od Polaków - nie musimy wyważać otwartych drzwi.

Starosta Makiolla dodał, że Sądecczyzna ma ogromny potencjał turystyczny, który należy wykorzystać w promocji naszego regionu wśród turystów niemieckich.

- Trzeba zapoznać Niemców z całą ofertą - mówił starosta Makiolla. - Owszem, znają oni polskie morze, Warszawę czy Kraków. Należy im jednak pokazać, że w tej części kraju jest znacznie więcej możliwości wypoczynku. Bardzo zależy mi również na współpracy szkół. Chcemy przysyłać do was uczniów naszych szkół zawodowych i zapraszać waszą młodzież do nas. Takie wymiany młodzieży to zawsze nieocenione możliwości pozyskania wiedzy i szlifowania języka.

Starosta Makiolla dodał, że zrobi wszystko, aby współpraca pomiędzy powiatami dobrze się rozwijała i przynosiła obopólne korzyści, szczególnie w realizacji programów finansowanych ze środków unijnych.

Podczas kilkudniowej wizyty, przedstawiciele Powiatu Unna zwiedzili między innymi Miasteczko Galicyjskie,

Instytut Językowy PWSZ, gdzie starosta Makiolla wygłosił wykład dla studentów,

spotkali się ze strażakami w Krynicy Zdroju

i studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Powiat Unna
Powiat Unna (niem. Kreis Unna) - powiat w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna - Westfalia. Powiat Unna leży w sercu Wesfalii, we wschodniej części Zagłębia Ruhry, na północy graniczy z Münsterland a na południu z Sauerland. Obszar ten jest atrakcyjny m.in. ze względu na sąsiedztwo z dużymi miastami Zagłębia Ruhry (Dortmund). Do powiatu należy osiem miast: Bergkamen, Fröndenberg, Kamen, Lünen, Schwerte, Selm, Unna i Werne oraz dwie gminy: Bönen i Holzwickede.
Powierzchnia powiatu: 542 km²
Liczba ludności: 430 tys. mieszkańców

Trochę historii
Współpraca podjęta na polu wymiany doświadczeń samorządowych i administracyjnych na szczeblu dawnego wojewódz¬twa nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza zaowocowała podpisaniem w 1997 r. umowy o partnerstwie między Powiatem Unna a pilotażowym powiatem sądeckim - Sądecką Miejską Strefą Usług Publicznych. Współpraca realizowana była poprzez wymianę młodzieży z placówek oświatowych obu powiatów, wzajemne wizyty delegacji przedstawicieli szkół, wymianę kulturalną.
Aktualizacja i uroczyste podpisanie umowy o partnerstwie między Powiatem Unna a Powiatem Nowosądeckim nastąpiło podczas VI posiedzenia Rady Gospodarczej Sądecczyzny, które odbywało się w dniach 15-16 kwietnia 2002 r. W umowie określono szerokie pola współpracy między powiatami, od współpracy gospodarczej, oświaty i kultury poprzez turystykę, sport, zdrowie i pomoc społeczną, ochronę środowiska, po porządek i bezpieczeństwo publiczne.
Podczas wizyt, staroście Powiatu Unna towarzyszyli przedstawiciele służb ratowniczych. Już wcześniej organizowane były wspólne seminaria, których tematyka dotyczyła wspierania rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa publicznego (w roku 1999 odbyło się szereg spotkań w ramach programu TRANSFORM).
Po dwóch powodziach, Sądecczyzna otrzymała znaczącą pomoc z Unny w postaci darów materialnych i finansowych (strona niemiecka zebrała środki finansowe w wysokości 72.956 zł), a także wozu strażackiego z pełnym wyposażeniem, wozu ciężarowego, karetki pogotowia oraz samochodu osobowego, który służy Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego. Sądecki system zintegrowanego ratownictwa jest zbliżony do niemieckiego.

Opracowanie: (olsz) AM

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...