W Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie kształcą się przyszli spawacze. Po zakończeniu nauki, młodzi ludzie mają fach w rękach. Obecnie w przemyśle, ok. 80% połączeń wykonuje się za pomocą technik spawalniczych. Zakłady zajmujące się produkcją konstrukcji spawanych oraz przedsiębiorstwa, w których spawanie jest procesem pomocniczym zgłaszają bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z uprawnieniami do spawania.
Przez wiele lat kształciliśmy w zawodzie ślusarz-spawacz - mówi Lesław Tarasek, dyrektor ZSZ w Grybowie. - Prowadziliśmy też kursy z tego zakresu dla osób bezrobotnych na zlecenie Biura Pracy. W tym roku prowadzimy po raz drugi nabór do zawodu Technik spawalnictwa. Jest to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy.
Pracownia spawania w tej powiatowej szkole jest wyposażona w nowoczesny sprzęt do nauki spawania metodami: MMA - spawanie elektrodą otuloną, MAG - spawanie drutem elektrodowym w osłonie gazu aktywnego, TIG - spawanie z dodatkiem pręta litego, spawanie acetylenowo-tlenowe.
Mamy Atest Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach uprawniający do szkolenia i egzaminowania spawaczy w oparciu o wytyczne Instytutu – dodaje Lesław Tarasek. - Organizujemy dla naszych uczniów kursy spawania, które umożliwiają im uzyskanie Książeczki Spawacza i świadectwa Egzaminu Kwalifikacyjnego Spawacza.
W minionym roku, pracownia spawania wzbogaciła się o nowoczesne stanowiska spawalnicze z odciągami dymu spawalniczego. Uzupełniony został również sprzęt spawalniczy, zakupiono nowe przyłbice spawalnicze oraz sprzęt pomocniczy.
Szkoła ma podpisaną umowę partnerską z Wytwórnią Konstrukcji Stalowych w Grybowie oraz deklarację wsparcia zakładu w procesie szkolenia spawaczy.