Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

ZS w Marcinkowicach: ci uczniowie potrafią ratować życie!

12 marca 2021 r.

Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach, oprócz wiedzy teoretycznej zdobywają też różne umiejętności i biorą udział w specjalistycznych szkoleniach. Jednym z nich jest udzielanie pierwszej pomocy podczas zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu. Szkoła właśnie wzbogaciła się o nowoczesny fantom AmbuMan, za pomocą którego uczniowie uczą się udzielać pierwszej pomocy.

- Młodzież z klas pożarniczych, wojskowych i policyjnych doskonale wie, jakie czynności należy wykonać w razie wypadku, aby ocalić zdrowie i życie poszkodowanych - mówi Iwona Sikorska, dyrektor ZS w Marcinkowicach. - Umiejętność ta jest niezwykle ważna i może być przydatna w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy młodzież wybierze drogę zawodową związaną ze służbami mundurowymi.

Celem szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy jest przygotowanie uczniów do realizacji zaawansowanych i skoordynowanych działań ratowniczych od momentu wypadku (zdarzenia zagrożenia życia) do czasu przekazania osób poszkodowanych jednostkom pogotowia ratunkowego. Nad całością szkolenia czuwa mł. bryg. Arkadiusz Nosal z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu. Prowadzi on również zajęcia w klasach o profilu Pożarnictwo z ratownictwem medycznym, we współpracy z zawodowymi ratownikami medyczni PRM oraz ratownikami GOPR, WOPR i firmą Rmed.

- AmbuMan jest doskonałym manekinem do intensywnych i efektywnych szkoleń w zakresie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych - dodaje dyrektor Iwona Sikorska. - W pełni zabudowany tors pozwala na naukę AED, w tym prawidłowego rozmieszczania elektrod do defibrylacji. AmbuMan umożliwia realistyczny trening uciskania klatki piersiowej połączony z dostarczaniem oddechów zastępczych. System higieny Ambu zapobiega zakażeniom krzyżowym i zapewnia realistyczny opór dróg oddechowych podczas wentylacji oraz wydech przez usta i nos. Odpowiednie wskaźniki monitorują też objętość wdmuchiwanego powietrza jak i głębokość ugięcia klatki piersiowej. 

Ponadto, za pomocą ostrzegawczych symboli, informują o nieprawidłowym ułożeniu rąk podczas uciskania klatki piersiowej oraz wdmuchnięciu powietrza do żołądka.

Fot. ZS Marcinkowice

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...