Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Życie w GUŁagu

25 kwietnia 2013 r.

W Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie dr Izabella Sariusz-Skąpska wygłosiła wykład "Polskie doświadczenie GUŁagu"...

„A jednak są rzeczy, które nie tylko są godne utrwalenia. Należałoby o nich krzyczeć głośno, żeby ten krzyk słyszeli wszyscy. Ciągle bowiem są aktualne i ciągle ciążą na naszym sercu jak kamień" - takie słowa możemy przeczytać w odautorskim wstępie do książki Barbary Skargi pt. Po wyzwoleniu (1944-1956), której publikacja jest wzruszającym, ale także wstrząsającym świadectwem trwającego prawie dziesięć lat pobytu w sowieckim łagrze. Postać profesor Barbary Skargi i jej obozowe doświadczenia zostały przywołane w trakcie wykładu „Polskie doświadczenie GUŁagu", który odbył się w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie. Wykład wygłosiła dr Izabella Sariusz-Skąpska.

Dr Sariusz-Skąpska zwróciła uwagę młodych słuchaczy na kilka aspektów obozowej rzeczywistości, z której koszmarnych realiów współczesny, zwłaszcza młody człowiek, nie zdaje sobie sprawy. Prelegentka, odwołując się między innymi do tekstów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Danuty Ireny Bieńkowskiej, Beaty Obertyńskiej, Tadeusza Wittlina, czy wspomnianej już Barbary Skargi wyjaśniła nazwę GUŁag (w ten odmienny sposób zapisywaną). Przedstawiła także okoliczności, w jakich Polacy dostali się do obozów pracy przymusowej w sowieckiej Rosji. Kolejne części wykładu poświęcone były charakterystyce innego świata, w którym inaczej była postrzegana przestrzeń, inaczej był liczony czas i inny był również bohater.

Z krótkich rozmów przeprowadzonych z uczniami po spotkaniu wynikało, że wykład dr Izabelli Sariusz-Skąpskiej stał się dla nich nie tylko okazją do uporządkowania wiedzy historycznej i literackiej, ale dał również możliwość refleksji nad problematyką dotyczącą postaw człowieka, świadka niezwykle trudnej rzeczywistości, w której się znalazł. Człowieka, który nie uzyskiwał niejednokrotnie odpowiedzi na pytanie: dlaczego tak się stało i jak długo jego „domem" będzie usytuowany, gdzieś na krańcach świata barak w obozie.

Pozostaje mieć nadzieję, że młodzi ludzie nie tylko sięgną po literaturę związaną z tą tematyką, ale żywa pamięć o przeszłości, o ludziach - z reguły bezimiennych - którzy w swoich życiorysach mają wpisany, krótszy lub dłuższy pobyt w łagrze, jest niezwykle istotna i w jakimś stopniu warunkuje to, kim jest współczesny człowiek i jakie podejmuje decyzje.

Spotkanie z uczniami zorganizowała Lucyna Skraba.

Zdjęcia i tekst: ZSZ w Grybowie

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...