Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

ZS w Starym Sączu: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej to zawód przyszłości

15 marca 2023 r.

W bogatej ofercie edukacyjnej Zespołu Szkół w Starym Sączu znajduje się m.in. zawód Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Kształcenie w tym zawodzie to odpowiedź na zwiększające się zapotrzebowanie i zmieniającą się strukturę źródeł energii, wśród których coraz istotniejsze znaczenie odgrywają źródła o charakterze niekonwencjonalnym.

- Zawód ten łączy w sobie zagadnienia związane z energetyką, inżynierią środowiska oraz budownictwem autonomicznym i zrównoważonym energetycznie - mówi dyrektor szkoły Grzegorz Skalski. - Jest zawodem szerokoprofilowym, umożliwiającym specjalizację w zakresie: energetyki wodnej, wiatrowej, geotermalnej i słonecznej. Obowiązkowe zajęcia edukacyjne prowadzone są w formie teoretycznej i praktycznej, obejmują również praktyki zawodowe w branżowych firmach.
Wycieczki zawodowe (elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne, elektrociepłownie, kotłownie miejskie) oraz akcje promujące zawód dodatkowo rozwijają kompetencje.
Uczniowie nabywają podstawy teoretyczne oraz umiejętności niezbędne do pracy związanej z odczytywaniem dokumentacji technicznej dotyczącej instalacji odnawialnych źródeł energii, montażem urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, prowadzeniem serwisu oraz kontrolą działania urządzeń, instalacji i systemów energetyki odnawialnej, a także prowadzenia napraw i modernizacji istniejących instalacji. Swoje umiejętności doskonalą w stale doposażanych pracowniach  i warsztatach, korzystając z programów do wspomagania projektowania, narzędzi specjalistycznych i dedykowanych pomocy dydaktycznych.

- Uczniowie poznają nowoczesne  rozwiązania i technologie z obszaru energetyki słonecznej, wiatrowej, geotermalnej, wodnej, a także wykorzystania biomas. W specjalistycznych pracowniach uczą się nie tylko projektować ale także wykonywać instalacje solarne i fotowoltaiczne. Wykonują również operacje z zakresu połączeń lutowanych, zgrzewanych, zaciskanych, klejonych i gwintowanych instalacji rurowych  oraz współpracującej armatury. Dokonują połączeń elementów fotowoltaicznych o oraz elektrowni wiatrowych. Wykonują pomiary ciśnieniowe oraz elektryczne – dodaje dyrektor Grzegorz Skalski.

Absolwent tego kierunku może liczyć na atrakcyjne oferty pracy, uwzględniając:
- firmy zajmujące się projektowaniem i montażem kotłowni ekologicznych,
- przedsiębiorstwa trudniące się instalacją i produkcją kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, pieców na biomasę i innych urządzeń energetyki odnawialnej,
- obsługę i serwis urządzeń energetyki odnawialnej,
- firmy dystrybutorskie i doradcze zajmujące się urządzeniami ekoenergetyki,
- hurtownie instalatorstwa sanitarnego, centra ekologicznych systemów grzewczych,
- własną działalność gospodarczą w szeroko pojętej branży „energii zielonej”.

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...