Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Złote Jabłko Sądeckie dla krynickiego opozycjonisty

13 lipca 2015 r.

Starosta nowosądecki Marek Pławiak wręczył Złote Jabłko Sądeckie Władysławowi Rybie - krynickiemu opozycjoniście i działaczowi NSZZ „Solidarność”.

- Dziękuję Panu za odwagę – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Podjął Pan działalność konspiracyjną i walkę z władzami PRL w czasach, kiedy wymagało to wielkich poświęceń i niosło ze sobą poważne konsekwencje. Przyznałem Panu Złote Jabłko Sądeckie w uznaniu zasług w kształtowaniu prawdziwego ruchu związkowego na Sądecczyźnie, budowanie wolnej Polski, ale także zasługi w rozwoju krynickiego hokeja oraz krzewienia sportu i ducha fair play wśród młodzieży. Dziękuję Panu za zaangażowanie i odwagę, które dla młodego pokolenia stanowią wzór do naśladowania. Stał się Pan symbolem sądeckiej opozycji i patriotyzmu.

Władysław Ryba działał w „Solidarności” od 1980 r., jednak już w latach 1976-1980 pracował jako kolporter niezależnego pisma „Robotnik”, zbierając fundusze na rzecz represjonowanych. Był założycielem i pierwszym przewodniczącym „Solidarności” w spółdzielni „Postęp” w Krynicy-Zdroju. W styczniu 1981 roku brał udział w strajku w nowosądeckim ratuszu oraz rozmowach z komisją rządową w Nowym Sączu. Został delegowany na I Zjazd Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” i pełnił funkcję członka Zarządu Regionu. Następnie został oddelegowany do delegatury ZR Małopolska w Nowym Sączu oraz wybrany na zjazd „Solidarności” w Gdańsku.

Stan wojenny zastał go na kuracji w sanatorium w Lądku Zdroju. Był na liście do internowania, ale nie pozwolił się uwięzić przebywając ponad rok w ukryciu. Przez ten czas był poszukiwany listem gończym, a tajni agenci inwigilowali jego rodzinę i najbliższych. Ujawnił się dopiero 13 stycznia 1983 roku. Następne lata byłe czasem szykanowania przez SB zarówno w miejscu pracy, jak i zamieszkania. W maju 2006 roku upublicznił listę 33. tajnych współpracowników SB, którzy na niego donosili. Rozpoznania dokonał na podstawie dokumentów IPN dotyczących sprawy o kryptonimie „Zbieg”.

W czerwcu 1989 roku był współorganizatorem kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego w Krynicy-Zdroju. W strukturach niezależnych aktywnie działał do 1990 roku. Od 1994 roku przebywa na emeryturze.

(olsz)

Fot. Archiwum „Gazety Krakowskiej”, H. Szewczyk

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...