Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Wścieklizna znowu groźna

6 grudnia 2010 r.

Ostatnie tygodnie przyniosły niepokojące informacje o wystąpieniu wścieklizny u zwierząt na Sądecczyźnie...

Ostatnie tygodnie przyniosły niepokojące informacje o wystąpieniu wścieklizny u zwierząt na Sądecczyźnie. Choroby tej, nie notowano na terenie powiatu nowosądeckiego od ośmiu lat.

Zakład Higieny Weterynaryjnej w Krakowie, potwierdził przypadki chorych zwierząt na terenie m.in. Muszyny, Ptaszkowej, Stróż, Cieniawy, Bukowca, Posadowej Mogilskiej, Librantowej i Paszyna. Służby weterynaryjne apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach, nie zbliżanie się do obcych lub dzikich zwierząt, a także regularne szczepienie zwierząt domowych. Należy pamiętać, że chore na wściekliznę dzikie zwierzęta tracą naturalny instynkt leku przed człowiekiem, dlatego często podchodzą do domostw.

Zwierzęta domowe chorują zwykle od pogryzienia przez lisy. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wykładana jest w lasach dwa razy do roku - wiosną i latem. W związku z licznymi przypadkami wścieklizny, Małopolski Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny zarządził dodatkowe zrzuty szczepionek od 21 do 28 listopada. Łącznie zrzucono 120 tysięcy dawek.

Warto wiedzieć

Wścieklizna to choroba zakaźna- zawsze śmiertelna, zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi. Nazwa pochodzi od jednego z charakterystycznych objawów choroby, jakim jest nadmierne podniecenie i agresja. Często nazywana jest także wodowstrętem. Chorzy wykonują mimowolne skurcze mięśni na widok lub dźwięk wody. Wirus dobrze znosi niskie temperatury, może także przez długi czas przetrwać w padlinie.

Jak można się zarazić?

Wścieklizną zarazić można się od zwierząt dzikich jak i domowych tj. lisy, jenoty, borsuki, nietoperze, gryzonie, zajęczaki, psy, koty i inne. Do zakażenia może dojść przez pokąsanie, a nawet polizanie przez chore zwierze zranionej skóry. Można się zarazić również drogą kropelkową. Wirus wścieklizny atakuje układ nerwowy. Przedostaje się przez włókna nerwowe do zwojów czuciowych, dalej zdąża do rdzenia kręgowego i do mózgu. Tam namnaża się bardzo intensywnie. Choroba przez długi czas może pozostać utajona - od 1 do 3 miesięcy, a w skrajnych przypadkach do ponad roku.

Objawy choroby

Jednym z początkowych objawów choroby jest uczucie mrowienia wokół miejsca pogryzienia, gorączka, ból potylicy, uczucie zmęczenia, rzadziej torsje i halucynacje. W kolejnym stadium choroby pojawia się agresja, nadmierne pobudzenie, konwulsje, ślinotok, światłowstręt oraz wodowstręt. Zwierzęta tracą naturalny odruch, jakim jest poczucie ostrożności i strachu przed naturalnymi wrogami. W ostatniej fazie choroby pojawiają się m.in. porażenie kończyn, opadnięcie żuchwy i wypadnięcie języka, drgawki, śpiączka, a w końcu porażenie wszystkich mięśni szkieletowych i ośrodka oddechowego, w konsekwencji śmierć. Zgon następuje po około 7 dniach od wystąpienia pierwszych objawów. Jeżeli u człowieka nie wystąpiły jeszcze objawy choroby, a istnieje podejrzenie, że mogło dojść do zakażenia, podaje się antytoksyny i serię szczepionek. W przypadku chorych zwierząt, zwykle się je usypia.

Dotąd, nie znaleziono na tę chorobę skutecznego lekarstwa. Odnotowano kilka przypadków wyzdrowienia ludzi, u których pojawiły się symptomy choroby, lecz w świecie medycznym budzą duże wątpliwości.

Pierwsza pomoc

W przypadku pogryzienia lub polizania przez obce zwierzę, u którego podejrzewa się chorobę należy:

-niezwłocznie przemyć ranę pod bieżącą wodą, używając mydła najlepiej szarego

-odrzekać parę minut, aby rana się wykrwawiła, a następnie założyć jałowy opatrunek

-niezwłocznie udać się do lekarza, który w razie potrzeby skieruje do punktu szczepień przeciwko wściekliźnie

-zwierzę, u którego podejrzewa się wściekliznę powinno zostać zbadane i poddane kwarantannie

Zaleca się:

-unikania kontaktu z bezpańskimi lub dzikimi zwierzętami

-nie wolno dotykać, skórować, patroszyć zwierząt, u których podejrzewa się wściekliznę

-nie dotykać martwych zwierząt

-regularnie szczepić oraz trzymać pod kontrolą psy i koty, a zwierząt hodowlanych nie wyprowadzać na obszary leśne

-jeżeli zwierze domowe zostanie pogryzione przez zwierzę podejrzane o zakażenie wścieklizną, należy to niezwłocznie zgłosić lekarzowi weterynarii

Źródło-http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%9Bcieklizna

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...