Obradował konwent wójtów i burmistrzów powiatu nowosądeckiego...
W nowosądeckim starostwie obradował konwent wójtów i burmistrzów powiatu nowosądeckiego. Było to kolejne spotkanie przedstawicieli gmin, na którym poruszono kwestię udziału w programie ochrony środowiska, poprzez zakup kolektorów słonecznych i innych urządzeń pozwalających na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.
Doświadczeniami i problemami związanymi z pozyskaniem dofinansowania na zakup i montaż solarów podzielił się z zebranymi Jan Golba wiceburmistrz Szczawnicy, gminy, która uczestniczy w tego typu programie.
Szczawnica jako jedna z nielicznych gmin w Województwie Małopolskim, zdecydowała się wystąpić po środki nie unijne, a krajowe co w perspektywie czasu okazało się słusznym rozwiązaniem i przyniosło zamierzone efekty. Gmina znalazła się na liście rankingowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i otrzymała dofinansowanie na realizację projektu Solarna Szczawnica. Przedsięwzięcie to, o łącznej wartości ok. 8,5 mln zł., pozwoli na zakup blisko 1800 sztuk kolektorów, które zostaną zamontowane u ponad 400 odbiorców indywidualnych.
Do wójtów i burmistrzów gmin powiatu nowosądeckiego należy teraz decyzja czy skorzystać z doświadczeń Szczawnicy, czy też wybrać inne rozwiązanie np. przedstawiony na poprzednim konwencie przez dyrektora Biura Fundacji Karpackiej „Zielone Technologie" Wojciecha Popardowskiego projekt „Kolektor", opierający się na Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy.
Na podstawie ankiet, które zostały już przeprowadzone w wybranych gminach, można stwierdzić, że programy dotyczące wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, cieszą cię dużym zainteresowaniem w naszym powiecie.
Kończąc obrady wicestarosta Mieczysław Kiełbasa przekazał uczestnikom materiały dotyczące realizacji „Programu usuwania odpadów zawierających azbest z terenu powiatu nowosądeckiego", który obok kolektorów słonecznych, będzie tematem kolejnego konwentu.
Opracowanie: AM BS