Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Wielkie święto Lachów i Górali w Piwnicznej-Zdroju

10 września 2021 r.

 

Od spektakularnego korowodu z udziałem 50 zespołów regionalnych rozpoczął się w Piwnicznej-Zdroju Festiwal Lachów i Górali. W wydarzeniu wziął udział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Korowód tworzony przez 1500 uczestników przemaszerował ze śpiewem do miasteczka festiwalowego "Nakło". Wśród nich byli m.in. goście z Podhala i Spisza, a także Słowacji, Węgier i Rumunii.

- Ziemia Sądecka przywitała was otwartymi sercami i pięknym słońcem – mówił starosta Marek Kwiatkowski. - To wspaniałe święto kultury ludowej i tradycji, bez których nie byłoby naszych małych ojczyzn, a więc i naszej tożsamości.

W uroczystym otwarciu festiwalu wzięli udział poseł Marek Kuchciński – marszałek Sejmu VIII kadencji, poseł Arkadiusz Mularczyk, Zygmunt Berdychowski – założyciel Fundacji Sądeckiej, pomysłodawca festiwalu oraz burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk. O duchowy wymiar wydarzenia zadbał ks. prałat Józef Babicz, kapelan Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin".

Festiwal potrwa do niedzieli włącznie. W programie m.in. występy zespołów folklorystycznych z Karpat oraz panele dyskusyjne poświęcone turystyce. W sobotę o godz. 13 rozpoczną się Igrzyska Lachów i Górali, podczas których będzie można kibicować drużynom startującym m.in. w zawodach cięcia drewna na czas, przeciągania liny czy wyścigu w workach. Natomiast od godz. 12 do 14 dziewięć kół gospodyń wiejskich rywalizować będzie o zwycięstwo w konkursie na Tradycyjną Potrawę Sądecką.

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...