Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Uznanie dla ryterskich placków, zupy z Klęczan, spadziowego miodu i sodówek

29 września 2016 r.

Cztery produkty z Sądecczyzny mają szansę trafić na Listę Produktów Tradycyjnych. Uznanie specjalnej komisji, której przewodniczył wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak zyskały placek po rytersku, klęczańska zupa wigilijna, miód z Pogórza Rożnowskiego i sodówki mogileńskie.

 

Placek po rytersku znany jest w lokalnej kuchni od pokoleń. Gospodynie robią go z utłuczonych lub zmielonych gotowanych ziemniaków z dodatkiem pszennej mąki, jajka, soli i pieprzu. Sycąca potrawa była bardzo popularna podczas prac polowych. Raczono się nią z wędzoną słoniną, gotowaną w kapuście. Obecnie najczęściej placki serwowane są z gulaszem.

Klęczańska zupa wigilijna także znana jest od pokoleń. W jej skład wchodzą dwa popularne w tym regionie produkty, czyli śliwka węgierka i fasola "Piękny Jaś". Zupa była powszechnie znana i gotowana, a funkcjonowała m.in. pod nazwami "śliwka z jaśkiem" czy "grochówka ze śliwką".

Kolejny kandydat na listę – miód ze spadzi jodłowej z Pogórza Rożnowskiego, nazywany też leśnym, był pozyskiwany w regionie od wieków. W miejscowej tradycji zachowało się przekonanie, że był jednym z pokarmów św. Świerada, żyjącego w XI wieku w pustelni w Tropiu. Miód ze spadzi jodłowej jest charakterystyczny dla Pogórza Rożnowskiego, gdyż specyficzny mikroklimat spowodowany obecnością jezior wpływa na regularność i obfitość spadzi. Miód jest ceniony przez smakoszy, zdobywa nagrody na festiwalach kulinarnych i traktowany jest jako wizytówka regionu.

O miejsce na liście ubiegają się też sodówki mogileńskie, powszechne, codzienne pożywienie w biednej Galicji. Wytwarzano je wyłącznie z mąki razowej, gdyż biała była droższa i stosowana głównie w bogatych domach. Do ciasta dodawano sodę oczyszczoną, sól i kwaśne mleko. Sodówki, bijące rekordy popularności na kiermaszach i imprezach z tradycyjnym jedzeniem, podawano zwykle z mlekiem, masłem czosnkowym, smalcem, a także słodkimi dodatkami, na przykład miodem lub przetworami owocowymi.

(szel)

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...