Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Uważaj na barszcz!

11 czerwca 2012 r.

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu zakupiło 85 litrów środka chemicznego do zwalczania Barszczu Sosnowskiego. Roundup 360 SL trafi do kilku sądeckich gmin, na terenie których występują skupiska tej rośliny...

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu zakupiło 85 litrów środka chemicznego do zwalczania Barszczu Sosnowskiego. Roundup 360 SL trafi do kilku sądeckich gmin, na terenie których występują skupiska tej rośliny.

Od kilku lat Powiat Nowosądecki realizuje program, którego celem jest zwalczanie oraz ograniczanie rozprzestrzeniania się Barszczu Sosnowskiego. Środek chemiczny do jego zwalczania przekazywany jest gminom, które uprzednio zgłosiły takie zapotrzebowanie do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Szczególnie narażona na występowanie barszczu jest dolina Dunajca i Popradu gdyż nasiona tej rośliny przenoszone są z nurtem rzek i potoków - mówi Ryszard Wąsowicz, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Barszcz Sosnowskiego rośnie w gminach: Łącko, Łososina Dolna, Krynica-Zdrój, Muszyna, Korzenna, Stary Sącz, Łabowa i Podegrodzie. To właśnie do tych gmin trafi zakupiony przez nas środek chwastobójczy.

Barszcz Sosnowskiego jest inwazyjnym gatunkiem rośliny pochodzącej z Kaukazu. W Polsce porasta rowy, nieużytki i łąki, zakwita i owocuje najczęściej w drugim roku wegetacji. Niektóre osobniki osiągają nawet do 3,5 metra wysokości. Roślina występuje najczęściej na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów. Jej parzące działanie nasila się podczas wysokich temperatur w powietrzu oraz większej wilgotności powietrza.

- Zetknięcie z wydzielaną przez roślinę substancją powoduje uczulenie na promienie słoneczne, które wywołują furanokumary czyli związki roślinne znajdujące się w włoskach rośliny - dodaje Ryszard Wąsowicz. - Prowadzi to w do powstania zaczerwienienia, swędzenia, bąbli, głębokich bolesnych owrzodzeń, brązowych blizn, bielactwa, a także poważnych oparzeń z martwicą skóry włącznie.

Zwalczać Barszcz Sosnowskiego można na dwa sposoby: stosując metodę opryskiwania środkiem chemicznym oraz mechanicznego wykaszania. Częste koszenie osłabia roślinę, lecz jej nie likwiduje ponieważ pędy znajdują się około 3-4 cm pod powierzchnią ziemi. Dodatkowo stosuje się więc także metodę chemiczną. Jednorazowe „trucie" nie przynosi rezultatów.

Akcja niszczenia barszczu trwa zwykle kilka lat. Zabiegi takie wykonuje się w trzech terminach: wiosennym - do połowy maja, wczesnoletnim - czerwiec w okresie wytwarzania pędów kwiatowych oraz kwitnienia, późnoletnim - koniec sierpnia i we wrześniu, gdy nowe pokolenie roślin osiągnie 15 - 35 cm wysokości.

(AM)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...