Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Uwalniają się włókna azbestu

26 stycznia 2011 r.

Do końca tego roku, nowosądeckie Starostwo realizuje projekt pod nazwą „Program usuwania odpadów zawierających azbest z terenu Powiatu Nowosądeckiego - lata 2010-2011"...

Do końca tego roku, nowosądeckie Starostwo realizuje projekt pod nazwą „Program usuwania odpadów zawierających azbest z terenu Powiatu Nowosądeckiego - lata 2010-2011". Projekt realizowany jest od kwietnia 2010 roku i obejmuje mieszkańców gmin: Chełmiec, Grybów, Kamionka Wielka, Korzenna, Łącko, Łososina Dolna, Nawojowa, Podegrodzie, Piwniczna-Zdrój (miasto) oraz Stary Sącz.

Głównym celem przedsięwzięcia jest pomoc w bezpiecznym dla środowiska i zdrowia ludzi usunięciu oraz unieszkodliwianiu odpadów zawierających azbest. Firma specjalizująca się w tego typu pracach zajmuje się pakowaniem, załadunkiem, transportem i przekazaniem do unieszkodliwienia na składowisko odpadów niebezpiecznych. Koszty całej operacji pokrywa Starostwo.

Koszty związane z demontażem elementów budowlanych zawierających azbest, ponoszą właściciele budynków. Do obowiązków właściciela budynku należy również zgłoszenie do Starostwa (organu administracji budowlanej) zamiaru prowadzenia prac budowlanych lub jeżeli zakres prac remontowych będzie wykraczał poza warunki zgłoszenia, uzyskanie pozwolenia na budowę. Przystąpienie do programu zgłaszają poprzez złożenie w Starostwie Powiatowym stosownego wniosku. Szacuje się, że działaniami zostanie objętych 623 posesji.

W latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, płyty azbestowo-cementowe były bardzo popularnym pokryciem dachowym. Wówczas producenci płyt określali czas użytkowania swoich wyrobów na około 30 lat. Warunkiem był prawidłowy montaż i konserwacja. Prawidłowo położone i zamontowane płyty, pomalowane farbą akrylową oraz konserwowane co 5-7 lat, praktycznie mogą być użytkowane ponad 30 lat. Takich płyt na terenie powiatu nowosądeckiego jest niestety bardzo mało. Na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych i polowych stwierdzono, że dla płyt nie malowanych największa korozja i uwalnianie włókien azbestu ma miejsce w okresie 25. do 35. lat użytkowania, tj. średnio po 30 lat. Tak więc, aktualnie ma miejsce systematyczny wzrost emisji pyłu azbestu z uszkodzonych powierzchni zużytych płyt na dachach budynków.

Chorobotwórcze działanie azbestu jest wynikiem wdychania włókien zawieszonych w powietrzu. Azbest jest minerałem, a mechanizm jego chorobotwórczego działania polega na odkładaniu się w układzie oddechowym wdychanych włókien azbestu. Szkodliwe działanie azbestu polega na długotrwałym drażnieniu tkanki płucnej, ma charakter fizyczny, a nie chemiczny. W ekspozycji środowiskowej na pył azbestu praktycznie głównym skutkiem, który należy brać pod uwagę jest międzybłoniak opłucnej. W zależności od poziomu ekspozycji, może być również obserwowany wzrost ryzyka raka płuc, chociaż brak jest jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy azbest rozpoczyna, czy ułatwia proces rozwoju raka płuc.

W 85.procentach „Program usuwania odpadów zawierających azbest z terenu Powiatu Nowosądeckiego - lata 2010-2011", finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007 - 2013, pozostałe piętnaście procent kosztów, to wkład własny Powiatu Nowosądeckiego.

Szczegółowe informacje o programie, regulaminie oraz wzór wniosku można znaleźć na stronie:

http://www.powiat.nowysacz.pl/publikacje/artykuly/program_usuwania_odpadow_zawiera.html

Informacje można uzyskać również w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu, ul.Jagiellońska 33, pok.115, pn-pt w godz.8.00 - 15.00 lub telefonicznie 18/41-41-635.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...