Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Ulicę Kościuszki w Muszynie wyremontował powiat!

31 stycznia 2013 r.

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyła się sesja Rady Powiatu Nowosądeckiego. Starosta nowosądecki Jan Golonka przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym. Odpowiadał również na interpelacje radnych, które dotyczyły w większości budowy chodników i remontów dróg powiatowych...

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyła się sesja Rady Powiatu Nowosądeckiego. Starosta nowosądecki Jan Golonka przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym. Odpowiadał również na interpelacje radnych, które dotyczyły w większości budowy chodników i remontów dróg powiatowych.

Drogi:

- Musimy się zastanowić, czy przy tak oszczędnościowym budżecie stać nas na rozdrabnianie się na budowę chodników, czy nie lepiej zrealizować większe inwestycje drogowe – mówił starosta. – Po zimie, niektóre drogi będą wymagały remontów. Musimy te prace wykonać, aby utrzymać przejezdność. Proszę pamiętać, że do tej pory na akcję zimową wydaliśmy już dwa miliony złotych i jeśli spadnie znowu duży śnieg, możemy przekroczyć nawet zaplanowany na to zadanie budżet (2 mln 500 tys. zł). Dziennie wydajemy 54 tysiące złotych na utrzymanie zimowe dróg w okresach śnieżnych.

Starosta dodał, że na ten rok były zakładane dwie duże inwestycje: remont drogi Chełmiec – Limanowa i Chełmiec – Gołkowice. Ta ostatnia jest jedną z najbardziej obciążonych ruchem ciężkich samochodów dróg powiatowych na Sądecczyźnie i tym samym mocno zdewastowaną. Jej remont miałby kosztować 10 milionów złotych i zakwalifikowała się ona do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

- Zasady pozyskiwania pieniędzy w ramach „schetynówek” zmieniły się – tłumaczył starosta Jan Golonka. – Dofinansowanie wyniosłoby tylko trzy miliony. Gmina Podegrodzie zadeklarowała 830 tysięcy złotych, a gmina Chełmiec – 50 tysięcy złotych. Jeżeli po przetargu trzeba będzie zapłacić więcej niż siedem milionów, a gmina Chełmiec nic już nie dołoży, to będziemy zmuszeni zrezygnować z tej inwestycji, bo nas na nią nie będzie stać, mimo tego, że będziemy musieli dopłacić około miliona na utrzymanie bieżące tej trasy.

Mówiąc o drogach, starosta dodał, że obecnie rozgrywa się batalia o to, aby połączenie Brzesko – Nowy Sącz było głównym połączeniem subregionu sądeckiego z autostradą A4.

- To jest co prawda perspektywa kilkunastu lat, ale już teraz trzeba podejmować odpowiednie kroki, aby takie zapisy pojawiły się w dokumentach strategicznych – mówił. - Obcenie musimy udrożnić przejazd z Nowego Sącza do Brzeska. To nie jest nawet problem korków, ale zbyt wolnego ruchu, ponieważ na tej trasie nie ma pasów do wyprzedzania i wszyscy jadą w tempie najwolniejszego pojazdu. Ważne jest więc, żeby było jak nawięcej pasów mijania.

Na pytanie radnego Mariana Ryby o to, kto remontował ulicę Kościuszki w Muszynie starosta odpowiedział:

- Wszyscy doskonale wiemy, że to my remontowaliśmy tę drogę, więc dziwią mnie takie pytania. To Zarząd Powiatu pozyskał na to środki. Gmina Muszyna nie dołożyła do tego ani złotówki.

Gazyfikacja:

- Mieliśmy spotkanie z zakładami gazowniczymi w Jaśle i Tarnowie. Najszybciej będzie gazyfikowana Nawojowa (brakująca część) i tym samym nasza szkoła w Nawojowej zmieni ogrzewanie z olejowego na gazowe – mówił starosta Jan Golonka. - Dla gmin leżących po lewej stronie Dunajca są obecnie przygotowywane projekty gazyfikacji. W planach jest zrobienie „przejścia” pod Dunajcem na wysokości planowanej obwodnicy północnej, a druga nitka ma wychodzić ze Słopnic na Szczawnicę przez gminę Łącko. To są jednak na razie plany.

Oszczędności:

– Oszczędzamy przez cały czas – to nie jest jednorazowa akcja – tłumaczył starosta. – Wszystkie działania, jakie podejmujemy, aby sprzedać mienie lub efektywnie je wykorzystać to właśnie oszczędzanie. Zmniejszamy na przykład koszty utrzymania budynków oświatowych, oczywiście nie odbywa się to kosztem uczniów. Mamy po prostu budynki, które nie są już wykorzystywane na cele oświatowe. Gdybyśmy tego nie robili, to grzalibyśmy pustostany. Prowadzimy teraz projekt termomodernizacyjny dotyczący jednostek oświatowych i dzieki wprowadzonym zmianom, między innymi w ogrzewaniu, mają się pojawić znaczne oszczędności.

Podczas sesji radni przyjęli sprawozdanie z działalności wspólnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego za 2012 rok oraz podjęli między innymi uchwały w sprawie: zmian w budżecie Powiatu Nowosądeckiego na 2013 rok, zmian w wieloletniej prognozie finansowej Powiatu Nowosądeckiego, wyboru przedstawiciela Rady Powiatu Nowosądeckiego do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Szpital im. dr J. Dietla w Krynicy Zdroju.

(olsz)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...