Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Uczniowie będą robić analizę żywności

27 listopada 2013 r.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej będą niebawem prowadzić analizy żywności w laboratoriach Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu. Wszystko dzięki współpracy pomiędzy szkołą a wyższą uczelnią. Ostatnio podpisano kolejne porozumienie dotyczące współpracy, tym razem z Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Nawojowej.

- Ta współpraca przynosi obopólną korzyść – mówi doc. dr inż. Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego sądeckiej PWSZ. – Nasi studenci mogą korzystać z bazy szkolnego gospodarstwa rolniczego i parku maszynowego, a uczniowie będą mogli przychodzić na specjalistyczne zajęcia z analizy produktów żywnościowych i korzystać ze wsparcia naszych pracowników. Ponadto do dyspozycji współpracujących szkół i ośrodków są bogate zbiory naszej biblioteki.

Dyrektor Instytutu nie ukrywa, że dzięki współpracy ze szkołami, sporo młodych ludzi przychodzi później na studia właśnie do IT. Potwierdza to dr Ryszard Poradowski – członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego.

- Jeszcze będąc w szkole mogą zapoznać się z oferowanymi przez uczelnię zajęciami, popracować w dobrze wyposażonych laboratoriach, sprawdzić, jak funkcjonuje system nauczania – mówi dr Ryszard Poradowski. – Mogą wybrać kierunek, który będzie kontynuacją profilu szkolnego bez konieczności wyjazdu na studia do innych odległych ośrodków. Jeśli są dobrzy w tym co robią i chcą się uczyć, mogą od razu po studiach trafić do pracy.

Instytut Techniczny PWSZ współpracuje z wieloma znanymi firmami. Ich przedstawiciele prowadzą zajęcia na uczelni i wyszukują najlepszych studentów, których później zatrudniają.

- Jesteśmy im wdzięczni, że włączają się w proces kształcenia i mówią, czego brakuje naszym absolwentom w kontekście zapotrzebowania przez pracodawcę. Dzięki takim uwagom, możemy szybko reagować i natychmiast włączać dodatkowe przedmioty do programu studiów – tłumaczy dyrektor Marek Aleksander. – Nasi studenci piszą też prace dyplomowe na zlecenie lokalnych firm i odbywają tam praktyki. Te firmy to między innymi: Wiśniowski, DeltaControls, Solgro.

Instytut Techniczny cały czas się rozwija. W ubiegłym roku otrzymał nagrodę ministra szkolnictwa wyższego w wysokości miliona złotych na doskonalenie jakości kształcenia dla kierunku mechatronika, a w maju tego roku Rada Główna Szkolnictwa Wyższego zaproponowała sądeckie efekty kształcenia dla tego kierunku jako efekty wzorcowe. Sukcesem jest też uruchomienie studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Coraz lepsza baza, współpraca ze szkołami i przedsiębiorstwami sprzyja poprawie wyników nauczania i daje szansę na zatrudnienie w naszym rejonie.

(olsz)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...