Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Tor saneczkowy powstanie, ale nie w Marcinkowicach

4 lipca 2024 r.

Tor saneczkowy, który miał powstać w Marcinkowicach (projekt poprzedniego starosty), zostanie wybudowany w Piwnicznej-Zdroju. Dzisiaj podczas konferencji prasowej poinformował o tym starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba.

- Różnego typu przeszkody uniemożliwiają budowę kompozytowego toru saneczkowego przy Zespole Szkół w Marcinkowicach, gdzie był planowany przez poprzednie władze Powiatu Nowosądeckiego – mówi starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba. – Po dokładnym sprawdzeniu przez nas dokumentów i pozwoleń okazało się, że problemem są nie tylko opóźnienia w przygotowaniu programu funkcjonalno-użytkowego toru, ale też fakt, że główna część toru miałaby się znajdować na terenie, wymagającym wcześniejszej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, co jest procedurą czasochłonną i nie zawsze gwarantującą uzyskanie oczekiwanego rezultatu. Ponadto, konserwator zabytków wydał odmowną decyzję co do koncepcji budowy konstrukcji na tym terenie ze względu na rosnące tam drzewa - pomniki przyrody. Aby jednak nie rezygnować całkowicie z tego projektu i z promesy na sześć milionów złotych przyznanej w tamtym roku przez premiera, spotkałem się kilka razy z wiceprezesem Polskiego Związku Sportów Saneczkowych Zbigniewem Czochem oraz posłem Patrykiem Wichrem, szukając najlepszego rozwiązania. I znaleźliśmy je: działka odpowiednia pod budowę toru znajduje się w Piwnicznej-Zdroju. Burmistrz Piwnicznej Tomasz Michałowski zaangażował się w ten projekt, tym bardziej, że był kiedyś członkiem Zarządu Polskiego Związku Sportów Saneczkowych.

Starosta Tadeusz Zaremba przypomniał, że wszystkie elementy projektu były realizowane z opóźnieniem przez poprzednie władze Powiatu. Skutek? Promesa na 6 mln zł wygaśnie za kilka dni,11 lipca 2024 r. jeśli do tego czasu nie zostanie rozpisany przetarg. A bez szczegółowego projektu i odpowiednich pozwoleń jest to niemożliwe.

Kolejnym krokiem będzie więc wystąpienie do premiera o przesunięcie wstępnej promesy na budowę toru z budżetu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu na Urząd Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój.

- Chcemy realizować tę inwestycję ponad podziałami politycznymi – zaznaczył poseł Patryk Wicher. – To szansa rozwoju dla całego naszego regionu. Cały czas pilnujemy także tematu budowy toru w Krynicy-Zdroju. Dzięki takim dwóm inwestycjom Sądecczyzna ponownie stałaby się zagłębiem saneczkarstwa.

Burmistrz Miasta i Gminy Tomasz Michałowski potwierdził, że działka, na której miałby znaleźć się tor jest w bardzo dobrej lokalizacji – w dzielnicy Hanuszów Zagrody powyżej istniejącego Hotelu Beskid Balneo Medical Resort & SPA.

- Taki tor niewątpliwie podniósłby atrakcyjność naszej gminy i całego Powiatu Nowosądeckiego – mówił burmistrz Tomasz Michałowski. - Działka świetnie nadaje się pod inwestycję – nie jest objęta ochroną konserwatorką, ma odpowiednie nachylenie, nie znajduje się tam zbyt wiele nasadzeń i jest na tyle duża, aby mogła tam powstać niezbędna infrastruktura i parkingi. Dziękuję staroście za ten pomysł. Tor saneczkowy na pewno podniósłby zainteresowanie turystów i sportowców miastem i gminą Piwniczna-Zdrój oraz Powiatem Nowosądeckim.

Walory tego miejsca zachwalał również Zbigniew Czoch – wiceprezes Polskiego Związku Sportów Saneczkowych.

- Starosta Tadeusz Zaremba wykazał dużo dobrej woli, aby zrealizować inwestycję w Marcinkowicach - mówił Zbigniew Czoch. - Pewnych trudności nie da się jednak ominąć. Natomiast działka w Piwnicznej-Zdroju ma odpowiednią długość, szerokość, można tam dowolnie zaplanować wiraże, teren jest świetnie ukształtowany. Sądecczyzna słynęła niegdyś z saneczek – od nas uczyli się Niemcy i Austriacy – tymczasem nasi młodzi zawodnicy ćwiczą teraz na Łotwie, w Siguldzie. Czas, aby to zmienić. Zrobimy wszystko, aby tak się stało.

Wraz z burmistrzem Tomaszem Michalowskim zostałem zaproszony przez senatora Wiktora Durlaka do udziału w komisji senackiej dotyczącej sportu, gdzie będziemy lobbować na rzecz budowy toru właśnie w Piwnicznej.

W dzisiejszej konferencji uczestniczyli: poseł Patryk Wicher, starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba, burmistrz Miasta i Gminy Piwniczna Zdrój Tomasz Michałowski oraz Zbigniew Czoch – wiceprezes Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Obecny był również Marek Pławiak – przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego.

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...