Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

To zagrożenie dla życia mieszkańców!

7 września 2012 r.

- Niszczenie działającego sprawnie systemu ratownictwa to katastrofa dla mieszkańców – mówi Rainer Stratmann, dyrektor powiatu Unna, który odwiedził Sądecczyznę. W Niemczech system zarządzania kryzysowego, w skład którego wchodzi pogotowie, policja, straż pożarna i służby lotnicze działa od 50 lat i cały czas jest udoskonalany. – Najważniejsza jest znajomość terenu przez dyspozytorów, bo tylko wtedy mogą skierować karetkę i straż we właściwe miejsce...

Niszczenie działającego sprawnie systemu ratownictwa to katastrofa dla mieszkańców – mówi Rainer Stratmann, dyrektor powiatu Unna, który odwiedził Sądecczyznę. W Niemczech system zarządzania kryzysowego, w skład którego wchodzi pogotowie, policja, straż pożarna i służby lotnicze działa od 50 lat i cały czas jest udoskonalany. – Najważniejsza jest znajomość terenu przez dyspozytorów, bo tylko wtedy mogą skierować karetkę i straż we właściwe miejsce.

Rainer Stratmann wziął udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju i spotkał się z władzami Powiatu Nowosądeckiego. Wypowiedział się na temat działalności systemu zarządzania kryzysowego i zaniepokoił tym, że dyspozytornia pogotowia ma być przeniesiona z Nowego Sącza do Tarnowa.

Dwa lata temu w Unnie otwarto centrum dowodzenia kryzysowego. Wybudowane i wyposażone centrum koordynuje prace wszystkich służb ratowniczych na co dzień, a szczególnie w przypadku klęsk żywiołowych czy wypadków. Pracownik będący na stanowisku dowodzenia ma podgląd na to, w których miejscach znajdują się karetki pogotowia i śmigłowiec ratunkowy oraz ile wozów strażackich może wyjechać do akcji. Wie także, w których szpitalach są jeszcze wolne łóżka na oddziałach ratunkowych.

- Każdy powiat ma swoje centrum zarządzania kryzysowego – mówi dyrektor Stratmann. – Mamy to przećwiczone i wiemy, że to świetnie działa. A jak coś dobrze działa, to nie należy tego zmieniać. Tym bardziej, że chodzi przecież o ludzkie zdrowie i życie. Każdy dyspozytor dokładnie zna topografię danego terenu. Nie wyobrażam sobie, żeby na przykład ktoś z Dortmundu dysponował karetkę na teren powiatu Unna. To nie tylko wprowadziłoby wielkie zamieszanie, ale też znacznie wydłużyło czas oczekiwania na pomoc. Teraz system działa sprawnie – karetka i inne potrzebne służby dojeżdżają w ciągu 10-12 minut na miejsce zdarzenia. Dzięki temu ratujemy wiele osób.

Istotne jest również, że dyspozytor centrum ma wszystkie wiadomości z terenu w jednym miejscu i tym samym dysponuje pełną wiedzą. Może szybko podjąć trafną decyzję, a wiadomo, że czas jest najważniejszy podczas ratowania ludzkiego życia.

Dodatkowo, w momencie kryzysu, starosta będący szefem sztabu kryzysowego otrzymuje pełne dane ze sztabu składającego się ze specjalistów różnych dziedzin, wszystkich służb mundurowych i instytucji, które mogą przyczynić się do sprawnego i prawidłowego podejmowania decyzji. W ten sposób zebrane informacje stanowią punkt wyjścia dla starosty, który podejmuje strategiczne decyzje. Pomaga w tym znacznie zastosowanie nowoczesnych procedur, zaawansowanych programów informatycznych i systemów łączności.

- Będziemy walczyć o to, aby dyspozytornia pogotowia została w Nowym Sączu – mówi starosta nowosądecki Jan Golonka. – To starosta odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców na swoim terenie. Tymczasem wojewoda odbiera mi instrument, dzięki któremu mogliśmy ratować życie i szybko dojeżdżać do pacjenta.

Trochę historii

Powiat Unna to partner Powiatu Nowosądeckiego. Umowa o partnerstwie została podpisana jeszcze przez szefów Sądeckiej Strefy Usług Publicznych w 1997 roku, a później przedłużona przez Powiat Nowosądecki (2002 r.). Powiat Unna (niem. Kreis Unna) to powiat w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Powiat leży w sercu Westfalii, we wschodniej części Zagłębia Ruhry. Obszar ten jest atrakcyjny m.in. ze względu na sąsiedztwo z dużymi miastami Zagłębia Ruhry np. z Dortmundem. Powierzchnia powiatu wynosi 542 km kw, liczba ludności – ok. 430 tysięcy. Oba powiaty współpracują na płaszczyźnie edukacyjnej – uczniowie z Unny odbywają praktyki w Powiecie Nowosądeckim, a sądeczanie w Niemczech, współpraca dotyczy także służb mundurowych i ratowniczych, szczególnie strażaków.

(olsz)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...