Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

To oni poświęcają swój czas i pomagają innym - nagrody dla wolontariuszy wręczone!

4 grudnia 2023 r.

Kolejne osoby dołączyły dzisiaj do grona nagrodzonych Wolontariuszy. Starosta Marek Kwiatkowski i Kapituła przyznają nagrody finansowe osobom i instytucjom, które bezinteresownie pomagają tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. W sumie, w latach 2019 – 2023 uhonorowano kilkanaście osób i instytucji.

- Jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, a ja już dzisiaj doceniłem osoby wyróżniające się i niosące bezinteresowną pomoc – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Z radością i dumą wręczyłem nagrody wolontariuszom dziękując za ich działalność. Życzyłem też, aby wolontariat nadal był źródłem ich wewnętrznej siły i satysfakcji, a wdzięczność i uśmiech tych, którym poświęcają swój czas, motywował ich do dalszego działania. Przyznane dzisiaj nagrody finansowe to wyraz wdzięczności i podziękowanie za wspieranie osób potrzebujących pomocy. To wyraz uznania dla tych, którzy codziennie podejmują inicjatywy służące poprawie życia mieszkańców, ale też wspierają kulturę i naukę.

Starosta wręczał nagrody wraz z przewodniczącym rady Powiatu Nowosądeckiego Romanem Potońcem.

Wolontariuszem Roku 2023 została Bożena Kiemystowicz - prezes Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Nowym Sączu. Działalność społeczną rozpoczęła 30 lat temu zajmując się m.in. organizacją i koordynowaniem akcji profilaktycznych badań mammograficznych dla kobiet. W ciągu 26 lat z badań skorzystało kilkanaście tysięcy kobiet. Pani Bożena posiada certyfikaty ze szkoleń uprawniających do prowadzenia wykładów i prelekcji na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka piersi. W ramach miesiąca walki z rakiem piersi współorganizuje Marsze różowej wstążki oraz konferencje na temat profilaktyki raka piersi i zdrowego stylu życia. Jest członkiem Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego i współautorką wydawnictwa „Piękna, bo świadoma” wydanego ze  Stowarzyszeniem Amazonek. W Sądeckim Forum Kobiet koordynuje zadania z zakresu profilaktyki i ochrony zdrowia.

Młodym Wolontariuszem Roku 2023 została Emilia Rucińska zgłoszona przez Szkolny Klub Wolontariatu w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu. Uczennica jest wolontariuszką, która współpracuje m.in. ze Stowarzyszeniem Sursum Corda w Nowym Sączu, kołem PCK w Starym Sączu, Stowarzy­sze­niem na Rzecz Osób Niepełno­sprawnych „Gniazdo”, gdzie przepracowała w roku szkolnym 2021/2022 – 88 godzin, natomiast w roku szkolnym 2022/2023 – 118 godzin. Bierze udział w każdej akcji mającej na celu niesienie pomocy osobom potrzebującym. W tej kategorii wyróżnienie otrzymała Emilia Majewska.

Za Najlepszą Inicjatywę Roku 2023 uznano działalność Grupy SIM PCK Stary Sącz, która zorganizowała  I Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla wszystkich szkół podstawowych. Wydarzenie otrzymało honorowy patronat starosty nowosądeckiego, a do udziału zgłosiły się wszystkie szkoły z terenu miasta i gminy Stary Sącz oraz szkoły z terenu Powiatu Nowosądeckiego. Mistrzostwa odbyły się 30 marca 2023 roku na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu. Zajęcia były elementem dydaktycznym rozwijającym wiedzę i zdolności praktyczne młodzieży w reagowaniu w sytuacjach kryzysowych.

Nagroda Specjalna Starosty Nowosądeckiego w tym roku powędrowała do Angeli Gołąb i Małgorzaty Sadowy, a wyróżnienia otrzymał Nowosądecki Terenowy Związek Piłki Siatkowej i Małopolska Fundacja Przyjaźni Polsko-Ukraińsko-Słowackiej w Krynicy Zdroju „Braterstwo”.

Angela Gołąb pełni społecznie funkcję zastępcy prezesa stowarzyszenia „Muzyka dla wszystkich”. Od 9 lat gra w rodzinnym zespole Poisons reprezentując Powiat Nowosądecki na wielu przeglądach i festiwalach. Wraz z zespołem zagrała w wielu koncertach charytatywnych, pomagając w ten sposób chorym dzieciom w regionie. Od sześciu lat pomaga w organizacji festiwalu „Muzyka dla wszystkich”, a od dwóch lat zasiada w jury tego festiwalu, u boku jednego z najpopularniejszych muzyków w Polsce Marka Piekarczyka. Angela Gołąb jest w naszym regionie prekursorką najnowszej techniki w malarstwie jaką jest pouring czyli malowanie przez wylewanie. Maluje, organizuje wystawy i prowadzi warsztaty, w których biorą udział młodzi ludzie, seniorzy, osoby niepełnosprawne a także rodziny ukraińskie przebywające obecnie na terenie powiatu.

Małgorzata Sadowy jest prezesem Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa, które swoją działalność rozpoczęło w 2016 roku. Stowarzyszenie to organizuje m.in. pikniki rodzinne, turnieje piłkarskie i strzeleckie. Jako pracownik ARiMR wiele czasu poświęca na współpracę z kołami gospodyń wiejskich. Pani Małgorzata była także organizatorem Dożynek Powiatowych, które odbywały się podczas wystawy AGRO Nawojowa. Czuwała nad prawidłowym przebiegiem uroczystości dożynkowych, które służą pielęgnowaniu lokalnej tradycji, kultury, ludowości i obrzędowości religijnej oraz przyczyniają się do integracji mieszkańców z wszystkich gmin Powiatu Nowosądeckiego oraz wzrostu poczucia lokalnej tożsamości.

Uroczystą galę uświetnił występ wokalistki Ewy Novel, której akompaniował Krystian Jaworz. Spotkanie prowadziła Justyna Tokarczyk – sekretarz Powiatu i dyrektor Biura Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu.

Nowy utwór Ewy Novel: https://www.youtube.com/watch?v=gjlNvwbnEL8

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...