Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Telemedycyna na Sądecczyźnie

10 sierpnia 2012 r.

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyła się konferencja "Telemedycyna na Sądecczyźnie", której głownym celem była prezentacja funkcjonowania ratownictwa medycznego oraz oddziału Kariologii Inwazyjnej INTERCARD w Nowym Sączu z wykorzystaniem technologii telemedycznych...

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyła się konferencja „Telemedycyna na Sądecczyźnie", której głównym celem była prezentacja funkcjonowania ratownictwa medycznego oraz oddziału Kardiologii Inwazyjnej INTERCARD w Nowym Saczu z wykorzystaniem technologii telemedycznych.

Obecnie w większości karetek Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego zamontowany jest system teletransmisji danych medycznych. Pozwala on na przesłanie zapisu EKG pacjenta bezpośrednio z miejsca wezwania, będącego w zasięgu telefonii komórkowej, na oddział Kardiologii Inwazyjnej w Nowym Sączu gdzie specjaliści dokonują oceny stanu pacjenta.

- Po otrzymaniu sygnału z karetki przygotowywany jest stół zabiegowy, na który trafia pacjent z zawałem. Ponadto zespół karetki może już w miejscu zdarzenia zastosować odpowiednią farmakoterapię zleconą przez specjalistów z oddziału Kardiologii Inwazyjnej - wyjaśnił Józef Zygmunt dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego. - Serdecznie dziękuję dr Korpak-Wysockiej ordynator Oddziału Kardiologii Inwazyjnej INTERCARD w Nowym Sączu, za zaangażowanie i współpracę dzięki której jeszcze skuteczniej możemy ratować ludzkie zdrowie i życie.

Dzięki współdziałaniu zespołów ratownictwa medycznego Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego oraz Oddziału Kardiologii Inwazyjnej możliwe jest miedzy innymi optymalne skrócenie czasu powstawania niekorzystnych zmian w mięśniu sercowym w czasie zawałów serca. Zwiększa to szanse pacjenta na szybką rekonwalescencję.

O tym jak ważny jest w takich przypadkach czas mówił prof. dr hab. med. Dariusz Dudek z Zakładu Hemodynamiki i Angiokardiografii UJ Collegium Medicum.

- Wiemy, że zawał serca jeśli jest szybko rozpoznany i szybko udrożniona tętnica to nie jest śmiertelną chorobą. Największym problemem jest to, że pacjenci zgłaszają się dość późno od początku bólu, a największe szanse ma pacjent, który szybko wezwie pogotowie, które przewiezie go do specjalisty - podkreślił prof. Dariusz Dudek.

- Jestem pod wielkim wrażeniem wykładu na temat technologii telemedycznej. To pokazuje, że w ciągu kilku ostatnich lat przeszliśmy drogę na najwyższy światowy poziom. Na ręce prof. Dariusza Dudka i wszystkich współpracowników chciałbym złożyć serdeczne podziękowania za to co robicie dla mieszkańców Sądecczyzny. - powiedział Jan Golonka starosta nowosądecki.

Podczas konferencji odbyła się prezentacja tego jak w praktyce wygląda transmisja danych medycznych z miejsca zdarzenia bezpośrednio na odział Kardiologii Inwazyjnej. Uczestnicy mogli także obejrzeć najnowszy ambulans Sądeckiego Pogotowia.

W konferencji udział wzięli: Wiesław Basta przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, starosta nowosądecki Jan Golonka, dr Ryszard Poradowski członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, radni: Adam Mazur, Zenon Szewczyk i Marian Ryba, a także przedstawiciele systemu ochrony zdrowia z terenu Sądecczyzny.

(AM)

komentarze (1):
dodaj komentarz
10.08.2012 20:24

niezła fura, abym nie musiał się nią przejechać

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...