Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Tam wcale nie śpiewają ptaki

17 kwietnia 2010 r.

Wczoraj w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Uczczono również pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem...

Wczoraj w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Uczczono również pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

W mszy koncelebrowanej, odprawionej z ceremoniałem wojskowym udział wzięli Rada i Zarząd Powiatu Nowosądeckiego, prezydenci miasta, sądeccy radni, parlamentarzyści przedstawiciele związków kombatanckich, Związku Sybiraków,

Okręgowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Cechu Rzemiosł Różnych, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień, stowarzyszeń katyńskich, związków zawodowych. Licznie przybyła młodzież szkolna, harcerze oraz mieszkańcy miasta.

- Dobrze, że młodzież dzisiaj jest na tym nabożeństwie katyńskim, tak bym pragnął, żeby zrozumieli czym był Katyń dla naszej narodowej historii. Żeby umieli w imię tych wartości, za które ginęli w Katyniu również umieć złożyć ofiarę, nie wstydzić się być Polakiem i nie dać sobie wydrzeć tej wartości, którą w sobie zawiera to wielkie słowo Polak. Kimkolwiek zostaniecie - kochajcie Ojczyznę - mówił podczas homilii ks.Stanisław Czachor.

Wspominając ofiary mordu kapłan wyliczał:

- Ilu Polaków zostało zamordowanych? Pojawiają się różne liczby ofiar zbrodni opartej na rozkazie z 5 marca 1940 roku. Beria proponuje zamordowanie 14736 oficerów, urzędników, policjantów, żandarmów, kapłanów, osadników. Spośród nich ponad 97% było narodowości polskiej. Świat inteligencji polskiej umieszczono w niewyobrażalnie trudnych warunkach. Głodnych, brudnych, poniżonych i zmuszanych do wyrzeczenia się polskości - zaczęto mordować. To byli jeńcy z obozów w Katyniu, Starobielsku, Kozielsku, Charkowie, Ostaszkowie, Miednoje i innych miejscach zbiorowej kaźni. Plan zbrodni katyńskiej zakładał zamordowanie przeszło 21 tysięcy jeńców.

Dalej cytując oficjalne sowieckie notatki z tamtych lat mówił:- Polscy jeńcy wojenni i więźniowie są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej. Ponieważ nie nadają się do sowietyzowania, należy ich zabić - taka była logika państwa bolszewickiego.

Katyńskie lasy stały się symbolem męczeństwa ofiar zamordowanych z pogwałceniem praw cywilizowanego świata. Kapłan przytoczył wspomnienie córki zabitego tam oficera: „Tam wcale nie śpiewają ptaki, panuje tam dziwna głęboka cisza".

Na zakończenie ks.Stanisław Czachor powiedział: - Do tych ofiar dołączyła się jeszcze jedna tragedia, kiedy to 10 kwietnia zginęło 96. wybitnych Polaków. Dzisiaj wypadek smoleński sprawił, że cały świat zrozumiał co to jest Katyń, szkoda, że za taką cenę - podkreślił kapłan.

Po nabożeństwie pod tablicami upamiętniającymi miejsca kaźni zmówiono modlitwę, a delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

W imieniu Rady i Zarządu Powiatu Nowosądeckiego kwiaty złożyli, przewodniczący Rady Stanisław Wanatowicz, wiceprzewodniczący Jan Dziedzina i Jerzy Górka oraz starosta nowosądecki Jan Golonka.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...