Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Tablica pamiątkowa i sosna syberyjska

13 kwietnia 2010 r.

Wczoraj odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej i zasadzenie sosny syberyjskiej upamiętniających miliony Polaków zesłanych na Syberię...

„Oni rozpaczą, głodem i śmiercią zasłużyli na obecność w pamięci narodu"

taki napis widnieje na tablicy pamiątkowej, która została odsłonięta przed kościołem kolejowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu.

Hymnem sybiraków rozpoczęła się wczorajsza uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej i zasadzenie sosny syberyjskiej upamiętniających miliony Polaków zesłanych na Syberię. Tablicę odsłonili Barbara Staniszewska z Gorlic oraz Alicja Barańska i Józef Zygmunt z Nowego Sącza.

Została ufundowana przez Sądeckie Stowarzyszenie Pamięci Sybiru oraz nowosądeckie Starostwo.

Na uroczystość przybyli członkowie stowarzyszenia, mieszkańcy miasta i powiatu oraz młodzież szkolna.

Poczty sztandarowe wystawili - Gimnazjum Nr 5 w Nowym Sączu, „Solidarność" Zakładu Linii Kolejowych, sądecki Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP oraz Związek Zawodowy Kolejarzy Małopolskich.

Honory oddała również młodzież z klasy wojskowej Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach.

- Pierwszy transport naszych rodaków na Wschód miał miejsce 10 kwietnia 1940 roku. Następne 13 kwietnia oraz na przełomie maja i czerwca. Wywózki trwały w roku następnym, a w latach 1945-1946 na Sybir i do Kazachstanu wywożono żołnierzy AK. Tylko nieliczni wrócili - mówił prowadzący uroczystość Jacek Barański, prezes Sądeckiego Stowarzyszenia Pamięci Sybiru.

Nieopodal tablicy zasadzono sosnę syberyjską - symbol pamięci zesłańców i więźniów sowieckiej represji. Poświęcenia dokonał proboszcz ks.Józef Biernacki.

W modlitwie wspomniano również ofiary tragedii pod Smoleńskiem. Następnie odbył się apel poległych odczytany przez młodzież, a Agnieszka Pierzchała wyrecytowała wiersz pt. "Matko sybiraczko".

Opraowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...