Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Światowe technologie na Sądecczyźnie

17 września 2010 r.

Oszczędzanie paliw, poprawa efektywności energetycznej oraz budowa inteligentnych sieci to tematy konferencji, która odbyła się w Nowym Sączu...

Oszczędzanie paliw, poprawa efektywności energetycznej oraz budowa inteligentnych sieci to tematy konferencji, która odbyła się w restauracji Panorama, w Nowym Sączu.

Zagadnienie dotyczy zarówno odbiorców indywidualnych, jak i przemysłu oraz sektora usług komunalnych. Dlatego na konferencję przybyli przedstawiciele samorządów, największych sądeckich firm, środowisk naukowych, inwestorzy i lokalni dystrybutorzy energii.

- Przyjęcie jednolitego systemu produkcji i dystrybucji energii jest podstawą prawidłowego funkcjonowania Państwa - mówił wprowadzając do tematu poseł Andrzej Czerwiński, przewodniczący sejmowej podkomisji stałej ds.energetyki. - Działania te, nie mają charakteru politycznego, jest to typowe przedsięwzięcie gospodarcze.

Dalej poseł wyjaśniał, iż nowe rozwiązania prawne dla tej gałęzi przemysłu przygotowują członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz specjalnie powołany przez premiera Waldemara Pawlak - Zespół ds. Wdrożenia Polityki Energetycznej w Polsce do 2030 roku.

Obowiązki przy wprowadzaniu inteligentnych systemów energetycznych, zawarte w dyrektywie przyjętej przez Unię Europejską przedstawił Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Przewiduje się, że nowe rozwiązania przyniosą widoczne efekty, na terenie całej Unii do roku 2020.

Na konferencji mówiono również o gospodarowaniu paliwami i energią, sytuacją odbiorców przemysłowych, obowiązkach prowadzących działalności gospodarczą w sektorze energetyki. Praktykach monopolistycznych i wsparciu inwestorów prowadzących działania proenergetyczne. Pakiety pogramów wsparcia inwestycji w zakresie oszczędności energii przygotowane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tworzenie inteligentnych systemów dostawy energii, znanych jako „Smart Grids", oznacza dostarczanie odbiorcom energii elektrycznej lub usług energetycznych - z wykorzystaniem technologii informacyjnej, zapewniające obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności oraz zintegrowanie wszystkich źródeł energii, także odnawialnej. Sieć integruje elektrownie, duże i małe, oraz odbiorców energii w jedną strukturę.

Upraszczając; inteligentne systemy będą „wiedzieć", gdzie i kiedy wystąpi największa podaż i największy popyt na energię. Następnie automatycznie przekieruje (po najniższych cenach ) nadwyżki energii w miejsca, gdzie zostanie ona wykorzystana z pożytkiem.

Technologie potrzebne do budowy sieci już istnieją. Koncepcja ta, wymaga jednak badań interdyscyplinarnych oraz szerokiej współpracy producentów, dystrybutorów i odbiorców energii. Prowadzone będą projekty pilotażowe, przy realizacji których, ze środowiskami naukowymi współpracować będą wszyscy uczestnicy rynku energii. Są środki do przeprowadzenia projektu pilotażowego na Sądecczyźnie. Zainteresowane są sądeckie uczelnie i przedsiębiorcy. Inicjatywę popiera Urząd Marszałkowski. Projekty pilotażowe prowadzone są już we wszystkich państwach europejskich.

Wykorzystano:

http://www.smartgrid.agh.edu.pl/

http://www.siemens.pl/home/siemens_newsletter_nr_33_10.asp

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...