W Małopolskim Centrum Kultury „Sokół" odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku...
W Małopolskim Centrum Kultury „Sokół" odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Uroczyste wręczenie dyplomów poprzedziły wykład dr n.med M.A.Niemca na temat „Zespół metaboliczny - problem XXI wieku" oraz wystąpienie prof.dr hab. Tadeusza Aleksandra przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej Uniwersytetu. Pan profesor mówił o znaczeniu edukacji całożyciowej, od narodzin do śmierci.
Za szczególne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej, wspieranie Sądeczan wiedzą i doświadczeniem naukowym oraz ogromne zaangażowanie w działalność Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego, Jan Golonka Starosta Nowosądecki przyznał Tadeuszowi Aleksandrowi odznaczenie ustanowione przez Powiat Nowosądecki - Srebrne Jabłko Sądeckie.
Dyplomy ukończenia uniwersytetu w roku akademickim 2007/2008 odebrało dwustu pięćdziesięciu słuchaczy, którzy na zakończenie uroczystości stanęli do pamiątkowego zdjęcia.
Zapoczątkowana w 1972 r. we francuskiej Tuluzie idea przeciwdziałania izolacji i odrzucenia ludzi starszych poprzez włączenie ich do aktywnego życia w społeczeństwie, zaowocowała powstaniem pierwszego uniwersytetu dla ludzi obserwujących świat z bujanego fotela. Placówkę nazwano Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Francuski model Uniwersytetu Trzeciego Wieku - funkcjonuje podobnie jak uniwersytet dla młodych.
Już w 1975 r. dzięki inicjatywie Haliny Szwarc powstaje w Warszawie pierwszy Uniwersytet w Polsce. Obecnie działa 110 placówek dwóch typów. Jeden, reprezentowany jest przez placówki stanowiące integralną część wyższej uczelni, kierowany najczęściej przez pełnomocnika rektora danej uczelni. Drugi typ stanowią uniwersytety luźno związane z wyższą uczelnią, powołane najczęściej przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową oraz kulturalno-rekreacyjną.
Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał na wyraźne zapotrzebowanie społeczne. Inicjatywa mieszkańców Sądecczyzny przedstawiona władzom samorządowym zyskała od razu pełne ich poparcie, stając się wspólną inicjatywą Sądeczan, władz lokalnych - Prezydenta Miasta Nowego Sącza i Starosty Nowosądeckiego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego a także Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej, zrzeszającego wielu znanych naukowców, polityków, przedstawicieli życia kulturalnego, pochodzących z Sądecczyzny.
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu oraz Wyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu, akceptując w pełni tę inicjatywę, objęły ją swoim patronatem, a rektorzy i wybitni naukowcy tych uczelni tworzą Radę Programowo-Naukową Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Sączu, gwarantując wysoki poziom programu edukacyjnego, który realizowany będzie pod ich opieką naukową.
Na czele Zarządu sądeckiego UTW stoi Wiesława Borczyk, wiceprezesem jest Zbigniew Piekarski, a członkami: Barbara Szczepanek, Elżbieta Pachoń, Adam Szczepanik, Małgorzata Bajorek oraz Ewa Pasadyn. Sekretarzem jest Elżbieta Pyszczak a skarbnikiem Bogumiła Oleksy.
Uniwersytet ma charakter otwarty, słuchaczami mogą być osoby mające wykształcenie co najmniej średnie, będące w wieku przedemerytalnym jak również emeryci, renciści oraz osoby bezrobotne w starszym wieku, mieszkańcy miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego.
Zgłoszenia do Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywają się od 10 czerwca do 11 lipca 2008 w godzinach od 9.00-14.00 w sekretariacie Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ( Powiatowe Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych) w Nowym Sączu przy ulicy Jagiellońskiej 18.
Rok akademicki trwa od października do maja. Studentem SUTW można być przez wiele lat, w październiku każdego roku odbywają się zapisy na nowy rok akademicki (300 miejsc - decyduje kolejność zgłoszeń), uczestnictwo w wykładach jest bezpłatne.
Zapisy odbędą się do trzech sekcji:
- Sekcji medycznej i profilaktyki zdrowia,
- Sekcji kulturoznawstwa
- Sekcji społeczno - geograficznej.
Przy zapisach należy wypełnić deklarację członka Stowarzyszenia oraz ankietę słuchacza (dostępne na miejscu w sekretariacie) oraz wpłacić składkę członkowską w wysokości 60 zł za cały rok kalendarzowy. Nie trzeba przynosić zaświadczeń o ukończeniu szkół.
Więcej informacji na stroniehttp://www.sutw.pl/
Opracowanie: MP BS