Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Starosta o jabłkach i rosyjskim embargo

22 października 2014 r.

W Dworku w Brzeznej odbyła się konferencja "Bariery i szanse rozwoju sadownictwa na Sądecczyźnie" zorganizowana ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy...

W Dworku w Brzeznej odbyła się konferencja „Bariery i szanse rozwoju sadownictwa
na Sądecczyźnie" zorganizowana ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Sadownicy wysłuchali wykładów specjalistów. Mogli też poznać nowinki techniczne związane z systemami ochrony sadów przed gradobiciem. W spotkaniu udział wziął starosta nowosądecki Jan Golonka oraz radni PN Stanisław Śmierciak i Zenon Szewczyk.

Podczas spotkania z sadownikami starosta przedstawił szanse rozwojowe Sądecczyzny na lata 2014-2020. Omówił także najważniejsze inwestycje w 2014 r. a także te, które będą realizowane w najbliższych latach.
- W 2014 roku na inwestycje i remonty w obiektach oświatowych Powiat Nowosądecki przeznaczył ponad trzy miliony złotych. Na inwestycje i remonty w domach pomocy społecznej wydatkowano ponad 3 miliony 690 tysięcy złotych. Natomiast na remonty dróg do września 2014 roku przeznaczono 12 milionów 453 tysiące złotych - podkreślił starosta Jan Golonka. - W miniony piątek podpisaliśmy umowę z marszałkiem województwa małopolskiego dotyczącą wsparcia finansowego budowy zachodniej obwodnicy Nowego Sącza - połączenie miejscowości Brzezna z drogą krajową nr 28. Ma ona powstać do końca listopada przyszłego roku. Na najbliższe lata priorytetem dla rozwoju Sądecczyzny jest także budowa drogi ekspresowej Brzesko - Nowy Sącz.
Starosta mówił też na temat trudnej sytuacji sądeckich sadowników po wprowadzeniu rosyjskiego embargo.
- W tej chwili cena jabłek jest bardzo niska, poniżej kosztów produkcji. Mamy nadzieję, że kraje sąsiadujące z Rosją zagospodarują część naszych jabłek. Do Rosji eksportowaliśmy prawie 800 tysięcy ton jabłek z miliona 300 tysięcy, które znajdują się w Polsce. Na te 800 tysięcy ton trzeba gdzie indziej znaleźć miejsce. Są u nas grupy producenckie, które mają bardzo nowoczesne magazyny, gdzie można przechowywać jabłka przez kilka miesięcy bez jakichkolwiek strat, ale nie w nieskończoność - przecież w następnym roku pojawią się kolejne zbiory.

N temat sytuacji na rynku rolnym i problemach producentów owoców i warzyw mówił Bogusław Wiśniewski - dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Krakowie. Dobre praktyki producenckie na przykładzie funkcjonowania „Owocu Łąckiego" omówił Bolesław Zając - prezes Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Owoc Łącki". Sadownicy mogli też zapoznać się z nowoczesnymi systemami ochrony sadów przed gradobiciem. Nowinki techniczne dotyczące tego zagadnienia przedstawił Rafał Elkner z firmy Elkner Service. Nie zabrakło także informacji na temat możliwości pozyskania dopłat dla rolników, które omówił Marian Kulpa z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego.
Sadownicy mogli także wymienić między sobą doświadczenia i zasięgnąć rady ekspertów.
(AM)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...