Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Spotkanie z partnerami z Rumunii

15 października 2015 r.

Starosta nowosądecki Marek Pławiak spotkał się dzisiaj z delegacją z rumuńskiego okręgu Sălaj. Towarzyszył mu wicestarosta Antoni Koszyk i członek Zarządu Marian Ryba.

- Witam na sądeckiej ziemi – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Mam nadzieję, że ta wizyta zapoczątkuje kolejne lata owocnej współpracy nie tylko w zakresie turystyki, ale też przedsiębiorczości, edukacji i sportu.

Goście będą u nas przez trzy dni. Zwiedzą m.in. Krynicę Zdrój, wyjada gondolą na Jaworzynę Krynicką, spotkają się z dyrekcją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy Zdroju i zwiedzą szkołę, spotkają się z dyrekcją Szpitala im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju (będą rozmawiać o systemie opieki zdrowotnej w Polsce), a także zwiedzą Stary Sącz (Klasztor ss. Klarysek) i Centrum Pielgrzymowania w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania oraz Firmę Wiśniowski.

W skład delegacji rumuńskiej wchodzą: Tiberiu Csoka - wiceprzewodniczący Rady Okręgu Sălaj, Alina Salajan - Komisja Stosunków Międzynarodowych, Współpracy i Spraw Europejskich - Rada Okręgu Sălaj, Lentiu Barna - dyrektor Szpitala Okręgu Sălaj i Galis Calin.

Umowa o współpracy między Powiatem Nowosądeckim a okręgiem Sălaj została podpisana 5 października 2007 r.

OKRĘG SALĂJ (District Salăj) – Rumunia- to okręg w północno-zachodniej części Rumunii (Siedmiogród), ze stolicą w mieście Zalău – nowoczesnym centrum przemysłowym. Trzy inne miasteczka to Simleu Silvaniei, Jibou i Cehu Silvanie. Powierzchnia okręgu: 3 864,4 km². Liczba ludności: 250 tys. mieszkańców. Główne atrakcje turystyczne: Porolissum - jedno z największych i najlepszych zachowanych archeologicznych miejsc w Rumunii, drewniane kościoły w Fildu de Sus, Sinmihaiu Almasului, Baica, Racis, klasztory w Strimba, Balan, Bic, Rus – łącznie dziedzictwo kultury w tym zakresie obejmuje 70 drewnianych kościołów z XV-XVIII w., zamki w Jibou: Wesselenyi, w Simleu Silvaniei: Bathory), źródła termalne Boghis, Bizusa, łowiska pstrągów (Tusa), muzea w Zalau, Simleu Silvaniei, Bocsa, Bobota, ogród botaniczny Jibou; „Wesoły Cmentarz” w miejscowości Săpânţa - jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. O wyjątkowości cmentarza w skali Europy stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem.

(aż, olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...