Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego, którą prowadził przewodniczący Rady Marek Pławiak, starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba poinformował o najważniejszych inwestycjach i spotkaniach, które odbyły się w okresie międzysesyjnym.
Jednym z nich była III edycja Powiatowego Konkursu Kulinarnego „Dzikie Smaki Sądecczyzny” – impreza odbyła się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju. Po raz kolejny młodzież ze szkół prowadzonych przez Powiat Nowosądecki oraz czterech gościnnie zaproszonych placówek pokazała swój kunszt przygotowując wspaniałe dania ze schabu z jelenia.
Starosta mówił także o dwóch nowych karetkach, które są już na podstacjach w Łącku i Piwnicznej Zdroju. Ponadto, 1 listopada tego roku został uruchomiony dodatkowy zespół ratowników (12-godzinny) w Sądeckim Pogotowiu Ratunkowym finansowany przez wojewodę małopolskiego.
- Jesteśmy w trakcie zakupu sprzętu do Powiatowego Magazynu Przeciwpowodziowego – mówił starosta Tadeusz Zaremba. – Znajdą się w nim agregaty prądotwórcze, osuszacze, automatyczna ładowarka do workowania piasku, akumulatorowe reflektory oświetleniowe, przedłużacze elektryczne. Sprzęt będzie składowany w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Starym Sączu.
Po uzyskaniu dotacji wysokości 6 milionów złotych na przebudowę budynków Domu Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej-Zdroju zostało właśnie ogłoszone postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót. Szacunkowa wartość robót ustalona na podstawie kosztorysu inwestorskiego wynosi 6.935.000 zł.
- Mamy też opracowaną dokumentację projektową na przebudowę części budynku Internatu szkolnego w Nawojowej na potrzeby Ośrodka Interwencji Kryzysowej dla Powiatu Nowosądeckiego. Wartość kosztorysowa robót ustalona na podstawie kosztorysu inwestorskiego wynosi ponad 1,5 miliona złotych – dodaje starosta Tadeusz Zaremba. - Obecnie czekamy na przyznanie dotacji na realizację tego zadania.
Starosta przypomniał także o uruchomieniu czwartej filii Wydziału Komunikacji – tym razem w Grybowie. W sumie, we wszystkich punktach (Stary Sącz, Krynica-Zdrój, Łososina Dolna i Grybów) dotychczas załatwiono ponad 9 tysięcy spraw.
Podczas sesji, radni zapoznali się z „Raportem z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Nowosądeckiego” obejmującego lata 2021 -2023, informacją na temat przygotowań do zimowego utrzymania dróg w sezonie zimowym 2024/2025, sprawozdaniem z realizacji rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Nowosądeckiego za 2024 rok.
Podjęli uchwały m.in. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Małopolskiemu z na realizację „Rozbudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 969 z drogą powiatową nr 1538 K oraz drogą gminną nr 291836 K w m. Jazowsko”; w sprawie ustalenia opłat za usuwanie pojazdów z dróg na terenie Powiatu Nowosądeckiego na koszt właściciela i przechowywania tych pojazdów na wyznaczonych parkingach strzeżonych na 2025 rok; w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych na obszarze powiatu nowosądeckiego prowadzonych przez inne organy prowadzące; w sprawie założenia Branżowej Szkoły II Stopnia w Łącku wchodzącej w skład Zespołu Szkół im. Św. Kingi w Łącku.
Rada pozytywnie podeszła również do propozycji Zarządu Powiatu o przystąpieniu do Związku Euroregion „Tatry” i wystąpienia ze Związku Powiatów Polskich.
W sesji uczestniczył radny wojewódzki Jan Duda.
Fot. Oliwia Gawron