Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Sądeckie kolędowanie w Mystkowie

26 stycznia 2016 r.

23 grupy kolędnicze, w tym sześć dziecięcych, pięć młodzieżowych i 12 tworzonych przez dorosłych wzięło udział w XII Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych "Sądeckie Kolędowanie" w Mystkowie.

W kategorii grup dziecięcych trzy równorzędne miejsca zdobyły zespoły "Herody" z Mszalnicy, "Z gwiazdą" z Zagorzyna oraz "Z gwiazdą" z Mszalnicy. Wśród grup młodzieżowych najwyżej oceniono występ zespołu "Z turoniem" z Łososiny Dolnej, natomiast kategorii grup dorosłych cztery równorzędne miejsca przyznano zespołom "Z turoniem" z Boguszy, "Z gwiazdą" z Ptaszkowej, "Z gwiazdą" z Mystkowa oraz "Herody" z Mszalnicy.

Na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu wytypowano osiem zespołów. Osiem dorosłych grup pojedzie natomiast na Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych "Karnawał Góralski" w Bukowinie Tatrzańskiej.

Występy oceniała komisja artystyczna pod przewodnictwem etnografa Magdaleny Kroh. Zauważyła ona, że przegląd jest świadectwem bogactwa tradycyjnej kultury ludowej regionu, służy podtrzymaniu zwyczajów bożonarodzeniowych i ma ogromne znaczenie edukacyjne. Prezentowane widowiska z roku na rok mają wyższy poziom merytoryczny i artystyczny, a grupy kolędnicze, reprezentujące powiat nowosądecki na ogólnopolskich konkursach zdobywają główne nagrody.

Nagrody dla zwycięzców wręczali wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Józef Świgut i dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Artur Rola.

Na zakończenie z wiązanką kolęd i pastorałek wystąpił Zespół Regionalny Mystkowianie. Kieruje nim Benedykt Poręba. Stroną choreograficzną zajmuje się Patryk Rutkowski, a muzyczną Larysa Morawska-Dudek.

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...