Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Romskie kobiety chcą pracować

31 stycznia 2011 r.

Chcemy się czegoś nauczyć i podjąć pracę- móeiły kobiety romskie podczas dzisiejszego spotkania inauguracyjnego projektu "My kobiety romskie damy radę- Amen Rominałe koda Kierasa"...

Chcemy się czegoś nauczyć i podjąć pracę - mówiły kobiety romskie podczas dzisiejszego spotkania inaugurującego projekt „My kobiety romskie damy radę - Amen Rominałe koda Kierasa".

Program jest realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego. Weźmie w nim udział 20 kobiet.

- Zgłosiły się panie pochodzące z osady romskiej w Maszkowicach - mówi Kazimierz Biernat z PUP, koordynator projektu. - Podczas spotkań z doradcami zawodowymi chcemy najpierw określić predyspozycje i zdolności tych pań, aby zaproponować im kształcenie w danym zawodzie. Chcemy, żeby sprawiał im on przyjemność i był osadzony w realiach rynku pracy.

Podczas wstępnych rozmów, kobiety romskie planowały, że zostaną krawcowymi, florystykami, ogrodniczkami i kucharkami.

- Jest nam ciężko bez pracy - mówiły. - Chcemy, żeby nam było w życiu lepiej, chcemy się czegoś nauczyć. Mamy nadzieję, że pracodawcy nam zaufają i przyjmą nas do pracy.

- To wielka szansa dla tych kobiet - mówi wójt gminy Łącko Janusz Klag. - Mam nadzieję, że uda się im zdobyć zawód i znaleźć zatrudnienie. Romowie ze względu na swoje wykształcenie i charakter mają trudności w podjęciu pracy, muszą się jeszcze sporo nauczyć. Mamy już jednak z nimi doświadczenia zawodowe, zatrudniamy ich podczas prac interwencyjnych. W większości przypadków te doświadczenia są pozytywne. Romowie chcą pracować i zarabiać.

Projekt będzie trwał dwa lata.

- Staramy się przekonać pracodawców, żeby zatrudniali Romów - dodaje Stanisław Piekarski, pełnomocnik starosty nowosądeckiego do spraw Romów. - Panie będą odbywać praktyki i jeśli się sprawdzą nie jest wykluczone, że pracodawcy dadzą im szansę. Te młode kobiety są zainteresowane zdobyciem zawodu.

Podstawowym celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu i marginalizacji kobiet pochodzenia romskiego. Ma temu służyć ich aktywizacja zawodowa. W programie szkolenia są między innymi: warsztaty motywujące, warsztaty z doradcą zawodowym, szkolenie z podstaw informatyki z językiem polskim, szkolenie zawodowe dobrane do każdej z kobiet indywidualnie. W czasie, kiedy kobiety będą brać udział w szkoleniach, ich dzieci (ok. 30) zostaną objęte opieką.
Projekt realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego w Nowym Sączu jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Opracowanie: olsz, AM

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...