Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Rocznica Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w ZSZ Grybów

15 listopada 2024 r.
Dnia 13 listopada 2024 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 106 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, tym samym po raz kolejny włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.
Następnie obejrzeliśmy montaż słowno – muzyczny przygotowany przez młodzież pod opieką nauczycieli historii Krzysztofa Flądro i Marcina Przetacznika. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy piosenek patriotycznych w wykonaniu: Patrycji Skoczeń „Rozkwitały pąki białych róż”, Zofii Roli „Dziś idę walczyć, Mamo!” i Natalii Rak „Mury”. Podczas uroczystości zaprezentowane zostały miejsca pamięci, które znajdują się na Ziemi Grybowskiej i w okolicach. Po akademii społeczność szkolna dla uczczenia pamięci poległych wyruszyła do wyznaczonych miejsc pamięci:
  • Grybów - Podchełmie - pomnik upamiętniający poległych w czasie II wojny światowej,
  • Cmentarz z I wojny światowej nr 129 Grybów – Turystyczna,
  • Cmentarz z I wojny światowej nr 130 A w Grybowie,
  • Cmentarz wojenny nr 123 Łużna – Pustki,
  • Pomnik Ofiar Faszyzmu w Parku Miejskim w Grybowie,
  • Cmentarz Żydowski w Grybowie,
  • Cmentarz Żydowski w Białej Niżnej,
  • Pomnik upamiętniający poległych na Matelance,
  • Obelisk na ulicy Topolowej,
Młodzież wspólnie z nauczycielami zapaliła znicze, złożyła kwiaty, oddając szacunek tym, którzy polegli walcząc o wolną Ojczyznę. Dzień ten był dla nas lekcją patriotyzmu i historii, która działa się na Ziemi Grybowskiej.

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...