Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Retencja wody na Sądecczyźnie

6 czerwca 2014 r.

Wczoraj (5 czerwca 2014 r.) w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu odbyła się konferencja "Retencja wody na Sądecczyźnie - znaczenie, stan i potrzeby". W konferencji udział wziął starosta nowosądecki Jan Golonka...

Wczoraj (5 czerwca 2014 r.) w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu odbyła się konferencja „Retencja wody na Sądecczyźnie - znaczenie, stan i potrzeby". Spotkanie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, starosądeckie Nadleśnictwo i Naczelną Organizację Techniczną - Sądecka Rada FSNT NOT.

W konferencji udział wziął starosta nowosądecki Jan Golonka, dr Ryszard Poradowski - członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Jan Opiło - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu i Włodzimierz Chmiel - zastępca dyrektora Wydziału. Podczas konferencji obecny był również gospodarz gminy Stary Sącz - burmistrz Jacek Lelek. Konferencję poprowadził Paweł Szczygieł z Nadleśnictwa Stary Sącz.

Miłym akcentem na początku spotkania było podziękowanie i kwiaty jakie organizatorzy konferencji złożyli na ręce dr Danuty Reśko - prezes Polskiego Klubu Ekologicznego w Krynicy-Zdroju. Starosta Jan Golonka podziękował pani Reśko za zaangażowanie, wieloletnią pracę i aktywne działania na rzecz ruchu ekologicznego na Sądecczyźnie

Wykład inauguracyjny „Ruch ekologiczny świętego Franciszka z Asyżu - Przyrodnicze dziedzictwo świata w przesłaniu Jana Pawła II, wygłosił o. dr Stanisław Jaromi z Ruchu ekologicznego Świętego Franciszka z Asyżu.

Podczas konferencji prelegenci zwrócili uwagę na temat zagrożeń terenów nadrzecznych i warunków ochrony terenów wodno - błotnych. Mówiono o zasobach wód podziemnych Sądecczyzny i o głównych rodzajach retencji wody w lasach. Uczestnicy spotkania rozmawiali także na temat poprawienia retencyjności poprzez przywrócenie powszechnie znanych urządzeń inżynierskich i o bezodpływowych oczyszczalniach typu ITP - GCB na przykładzie Tylicza.

Po części prelekcyjnej odbyła się sesja terenowa, podczas której można było między innymi zapoznać się z funkcjonowaniem Stacji Uzdatniania Wody w Starym Sączu, a także funkcją hydrologiczną terenów rekreacyjno - turystycznych na Sądecczyźnie na przykładzie stoków Prehyby.

(AM)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...