Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Powiatowy Dzień Bibliotekarza

7 maja 2010 r.

Tegoroczny Pwiatowy Dzień Bibliotekarza połączony był z obchodami 60-lecia działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmcu...

Tegoroczny Powiatowy Dzień Bibliotekarza połączony był z obchodami 60-lecia działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmcu. Z tej okazji w remizie OSP w Niskowej odbyło się uroczyste spotkanie, na które przybyli bibliotekarze z całego powiatu, samorządowcy, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i instytucji kultury, emerytowani pracownicy oraz zasłużeni czytelnicy.

Życzenia wszelkiej pomyślności oraz wielu sukcesów w dalszej pracy zawodowej w tym szczególnym dniu wszystkim pracownikom powiatowych bibliotek złożyli: Jerzy Górka wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, radni dr Stanisław Węglarz, Adam Mazur oraz Jan Gomółka oraz Zbigniew Czepelak dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Do życzeń dołączyli się wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski, burmistrz Starego Sącza Marian Cycoń i Jan Smoleń prezes OSP w Niskowej Spotkanie w tak licznym gronie było okazją do uhonorowania bibliotekarzy szczególnie zaangażowanych w promowanie i rozwój swoich instytucji w środowisku lokalnym jak i poza nim, którzy przyczynili się do upowszechnienia książki i czytelnictwa, a także dbają o prestiż zawodu bibliotekarza na Sądecczyźnie.

Nagrody starosty nowosądeckiego oraz Srebrne Jabłka Sądeckie wręczyli: Jerzy Górka, dr Stanisław Węglarz oraz Zbigniew Czepelak.

Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi odznaczono

Lidię Chronowską kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Łabowej.

Jako bibliotekarz pracuje od 30 lat. Od zawsze dbała o dobro czytelnika, a także prestiż i estetyczny wygląd swojej placówki i podległych jej filii. Czyniła starania o powiększenie lokalu, czego rezultatem jest dodatkowe pomieszczenie. Zajmuje się komputeryzacją głównej biblioteki. Kultywuje tradycje regionu współpracując z Towarzystwem Miłośników Łabowej, organizując szereg imprez i wystaw o tematyce historycznej. Duży nacisk kładzie na pracę z najmłodszymi czytelnikami. Od wielu lat organizuje „Wakacje z biblioteką. Współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz ze szkołami z terenu gminy Łabowa.

Annę Ziobrowską z Gminnej Biblioteke Publicznej w Kamionce Wielkiej.

Bibliotekarz z 25-letnim stażem pracy. Od 1998 roku pełni funkcję kierownika GBP. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu udało się jej doprowadzić do końca ogromne przedsięwzięcie jakim była budowa nowej placówki. Bardzo dba o najmłodszych czytelników. Prowadzi szereg imprez dziecięcych, spotkania z autorami i ilustratorami książek dla dzieci, konkursy, quizy. Ściśle współpracuje ze szkołami swojej gminy. Prowadzi całoroczną akcję „Cała Polska czyta dzieciom", a także jest jednym z organizatorów cyklu spotkań „Międzynarodowa Jesień Literacka". Czytelnia GBP w Kamionce Wielkiej jest jedną z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych w naszym powiecie. Dzieci mają darmowy dostęp do Internetu. Księgozbiór GBP jest prawie w 95% wprowadzony do bazy głównej, tworząc katalog elektroniczny.

Marzenę Pawłowską z Gminnej Biblioteki Publicznej w Łososinie Dolnej z/s w Tęgoborzy.

Pracuje jako bibliotekarz od 1988 r. Jej zasługą jest wiele cennych inicjatyw. W swojej pracy wykazuje się dużą znajomością problematyki bibliotecznej. Dba o taki dobór literatury, każdy z młodych czytelników znalazł coś dla siebie. Od początku bardzo aktywnie włączała się w komputeryzację swojej filii bibliotecznej. Efekty jej pracy można sprawdzić w elektronicznym katalogu FIDKAR-a. Jako pierwsza i na razie jedyna filia w powiecie nowosądeckim w styczniu 2009 roku rozpoczęła automatyczne wypożyczanie księgozbioru.

Nagrody Starosty Nowosądeckiegootrzymały:

Urszula Sikora- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmcu.

Legitymuje się 26-letnim stażem pracy w zawodzie bibliotekarskim. Swoją pracę rozpoczęła w filii biblioteki w Niskowej, gdzie dała się poznać jako pomysłowadczyni nowatorskich inicjatyw na rzecz młodych czytelników. Inicjatorka wielu imprez dla dzieci, np. wakacje z biblioteką, spotkania autorskie. W 2002 roku wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmcu. Od początku bardzo aktywnie włączyła się w komputeryzację swojej gminnej biblioteki i podległych filii. Biblioteka w Chełmcu jako pierwsza w naszym powiecie ukończyła tworzenie baz katalogowych w programie MAK, a w 2008 roku rozpoczęła automatyczne wypożyczanie księgozbioru. Dzięki staraniom pani Urszuli w ubiegłym roku biblioteka została przeniesiona do nowo wybudowanego skrzydła Zespołu Szkół w Chełmcu. Aktywnie włącza się w pracę Biblioteki Powiatowej, współpracuje przy organizacji wspólnych imprez, m.in. Międzynarodowa Jesień Literacka Pogórza, Wakacje z Biblioteką, Cała Polska Czyta Dzieciom. Jest organizatorem Tygodnia Otwartych Dni Bibliotek. Prowadzi warsztaty literackie i plastyczne. Zapoznaje dzieci z pracą literatów, artystów , malarzy i rzeźbiarzy swojego regionu, wyzwalając w dzieciach wyobraźnię i chęć aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym regionu. GBP w Chełmcu jest laureatem konkursu organizowanego przez Narodowy Bank Polski i Bibliotekę Narodową pt. „Z ekonomią na ty".

Agata Jarosz- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Krynica-Zdrój.

Jest bibliotekarzem z 22-letnim stażem pracy, pracownikiem zaangażowanym w promowanie swojej instytucji w środowisku lokalnym jak i poza nim. Współredaktor wydawanego od 1994 roku miesięcznika „Krynickie Zdroje". Współpracuje z rożnymi instytucjami pracującymi na rzecz kultury, stowarzyszeniami oraz towarzystwami działającymi w Krynicy. Jest współorganizatorem wielu wystaw m.in. dużej wystawy z okazji 200- lecia Krynicy pt. „Pamiątki z dawnej Krynicy". Dużo uwagi w swojej pracy poświęca dzieciom, dla których organizuje wiele programów i akcji promujących czytelnictwo. Pani Agata Jarosz tworzy także katalog elektroniczny i bazy danych w Centrali oraz filiach podległych bibliotece.

Krystyna Marzec -Gminna Biblioteka Publiczna w Łososinie Dolnej z/s w Tęgoborzy.

Pracuje jako bibliotekarz od 28 lat. Dała się poznać jako sumienny, dyspozycyjny, pełen wyobraźni bibliotekarz. Wykazuje się dużą znajomością problematyki bibliotecznej. Dba o prawidłowy dobór literatury ze szczególnym uwzględnieniem literatury popularnonaukowej dla młodzieży, a także dla dzieci. Czyni wiele starań o księgozbiór regionalny, prowadzi szereg kartotek dotyczących autorów z naszego regionu. W bibliotece prowadzi konkursy związane z wiedzą o literaturze i bohaterach literackich. Dba o estetyczny i nowoczesny wygląd biblioteki. W 2008 roku przeniosła bibliotekę do nowego lokalu, zmieniła jej wygląd, wyposażyła w nowe meble. Od początku aktywnie włącza się w komputeryzację swojej gminnej biblioteki oraz jej filii.

Nagrody starosty nowosądeckiego oraz Srebrne Jabłka Sądeckie wręczyli: Jerzy Górka, dr Stanisław Węglarz oraz Zbigniew Czepelak.

W trakcie uroczystości wręczono także nagrody i dyplomy z okazji: jubileuszu 35 lat pracy: Danucie Brońskiej - Gminna Biblioteka Publiczna w Grybowie filia w Cieniawie, Barbarze Ogórek - Gminna Biblioteka Publiczna w Nawojowej.

Z okazji 30 lat pracy: Marii Broniszewskiej - Jarząb - Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Piwnicznej filia w Łomnicy, Kazimierze Paruch - Gminna Biblioteka Publiczna w Gródku nad Dunajcem filia w Rożnowie, Lidii Chronowskiej - Gminna Biblioteka Publiczna w Łabowej.

Z okazji 25 lat pracy: Janinie Igielskiej - Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie, Renacie Kopacz - Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Muszynie, Annie Ziobrowskiej - Gminna Biblioteka Publiczna w Kamionce Wielkiej.

Imprezę dopełniła prezentacja dorobku Biblioteki Gminnej w Chełmcu, która jest miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko po to by pożyczyć książki. Odbywają się w niej spotkania autorskie, kiermasze książek, konkursy czytelnicze, można kupić codzienną prasę. Co roku organizowane są „Wakacje z biblioteką" czyli cykl zajęć oraz wycieczek dla dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin, a także najlepszych czytelników. Jubileusz zorganizowany w ramach Dnia Bibliotekarza stał się okazją do promocji książki oraz lekcją kultury, której to uczył dr Stefan Kubów wygłaszając wykład „O kształceniu wizerunku i o powinnościach współczesnego bibliotekarza".

Do łez rozśmieszył widzów skecz dwóch młodych czytelników biblioteki.

Wystąpił także zespół regionalny „Niskowiaki".

Opracowanie: AW AM

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...