Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

„Portret rodzinny” Cséby

9 maja 2011 r.

W Ski-Hotelu Sucha Dolina w Piwnicznej Zdroju odbyła się promocja książki "Portret rodzinny"- węgierskiego poety, pisarza, tłumacza literatury pieknej i kulturoznawcy,Gézy Cséby...

W Ski-Hotelu Sucha Dolina w Piwnicznej Zdroju odbyła się promocja książki „Portret rodzinny" - węgierskiego poety, pisarza, tłumacza literatury pięknej i kulturoznawcy, Gézy Cséby.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Powiatu Nowosądeckiego - członek Zarządu Powiatu Ryszard Poradowski oraz radni: Adam Mazur i Marian Kuczaj.

Spotkanie poprowadziła Lucyna Latała-Zięba, a uczestniczył w nim również Janos Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Podczas spotkania autor opowiedział o genezie powstania książki. Géza Cséby urodził się na Węgrzech, ale ma polskie korzenie. Jego matka, Halina Waroczewska trafiła na Węgry jako uchodźca z Polski w 1939 roku. „Portret rodzinny" to publikacja przedstawiająca burzliwe losy polskich i węgierskich przodków autora.

Organizatorami spotkania było Koło Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piwnicznej-Zdroju, burmistrz Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój Edward Bogaczyk i Towarzystwo Rozwoju Piwnicznej. Patronat honorowy nad imprezą objął Robert Kiss, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocnik Republiki Węgierskiej.

Warto wiedzieć
Géza Cséby urodził się 7 stycznia 1947 roku w Keszthely.

Debiutował w 1983 roku na łamach dwumiesięcznika Somogy, ale pierwsze jego tłumaczenia ukazały się w dzienniku Veszprémi Napló już w roku 1960. Jest redaktorem kwartalnika, członkiem redakcji czasopism Pannon Tükör (Lustro Pannońskie) i Magyar Jövő (Węgierska Przyszłość) oraz autorem ponad 300 opracowań naukowych, artykułów i książek.

W latach 1979-2008 był dyrektorem Centrum Kultury w Keszthely - węgierskim mieście partnerskim Piwnicznej-Zdroju. Jest także inicjatorem kontaktów węgiersko-polskich, przede wszystkim w dziedzinie kultury, m.in. realizatorem projektów tablic pamiątkowych ku czci kontaktów polsko-węgierskich w Starym Sączu, Piwnicznej-Zdroju i Marcinkowicach.

Źródło: http://pl.wikipedia.org

Opracowanie: AM MDz

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...