Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Poprawki do projektu będą konieczne

18 czerwca 2010 r.

Dzisiaj starosta nowosądecki Jan Golonka spotkał się z wójtami i burmistrzami Sądecczyzny. Omawiano sprawy związane z ostatnią powodzią...

Dzisiaj starosta nowosądecki Jan Golonka spotkał się z wójtami i burmistrzami Sądecczyzny. Omawiano sprawy związane z ostatnią powodzią. Spotkanie zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu z inicjatywy posła Witolda Kochana i Andrzeja Czerwińskiego.

Starosta Jan Golonka przedstawił popowodziową sytuację na drogach powiatowych i wojewódzkich, a także zagrożenia związane z ponad czterystoma osuwiskami w powiecie.
- W maju osuwiska uszkodziły 34 budynki, a podczas czerwcowej powodzi ilość ta wzrosła do 89 - mówił Jan Golonka. - Obecnie, zagrożonych jest nadal ponad 230 budynków.

Wójtowie i burmistrzowie, którzy przybyli do starostwa mówili przede wszystkim o problemach wynikających z konieczności zachowania procedur, które często nie przystają do nadzwyczajnych sytuacji. Zgłosili również sporo uwag do projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołów.

Oto niektóre z nich:

- Konieczna jest zmiana definicji „odbudowy" - według obecnie obowiązujących regulacji, odbudowa powinna nastąpić w tym samym miejscu, a obiekt ma posiadać takie same parametry jak ten zniszczony.

- Konieczne jest rozstrzygnięcie zasad odbudowy obiektów infrastrukturalnych w sytuacji, gdy rzeka zmieniła swój bieg i nie jest możliwa odbudowa obiektów mostowych oraz dróg w poprzednim miejscu.

- Konieczne jest prawne stworzenie możliwości odbudowy infrastruktury drogowej w parametrach docelowych, czyli w wyższym standardzie niż istniejący przez atakiem żywiołu.
- Konieczne jest także umożliwienie wykonywania przepraw mostowych na podstawie uproszczonych procedur budowlanych na zgłoszenie, a nie stosowanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

- Konieczne jest prawne stworzenie możliwości odbudowy korpusu drogi wraz z zabezpieczeniem linii brzegowej. Odbudowa korpusu drogi bez możliwości wzmocnienia linii brzegowej rzeki, często nie stanowi odpowiedniego zabezpieczenia przed kolejnymi zniszczeniami.

Wójtowie, zwracając się do posłów pytali między innymi o to, czy Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej nie mogłyby dysponować środkami na zabezpieczenie rzek i wałów oraz o to, w jaki sposób odpowiadać mieszkańcom zniszczonych domów, domagających się takiego samego odszkodowania jak np. mieszkańcy Kłodnego w powiecie limanowskim.
- W przyszłym tygodniu będziemy dyskutować o tych sprawach na szerszym forum w Warszawie - zapewnił Witold Kochan, który spisał wszystkie uwagi do projektu ustawy. - Na pewno rozważymy wszystkie zagadnienia, o których dzisiaj dyskutowaliśmy.

Opracowanie: (olsz) BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...