Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Ponad 1000 stron historii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich

15 listopada 2022 r.

Dzisiaj odbyła się promocja książki „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1927-1932” autorstwa prof. Jerzego Gizy. To trzeci tom dzieła, liczący ponad 1000 stron i zawierający kilkaset biogramów żołnierzy. Książka ukazała się dzięki wsparciu m.in. władz Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, a patronat honorowy nad jej wydaniem sprawował starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Spotkanie odbyło się w koszarach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Gości spotkania witał gen. bryg. SG Stanisław Laciuga - komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, który podziękował za wybór jednostki KOSG na promocje książki oraz pogratulował profesorowi Jerzemu Gizie uporu i determinacji przy tworzeniu publikacji.

- Pan profesor Jerzy Giza wykonał wielką i ciężką pracę, poświęcając energię i czas na napisanie takiego dzieła. I nie jest to koniec, bo profesor ma już materiały na czwarty tom – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Ogromnie mnie cieszy, że promocja książki przypada w listopadzie, kiedy obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstanie 1 Pułku Strzelców Podhalańskich datujemy na 31 października 1918 roku. W 1939 roku, Pułk odegrał wielką rolę w obronie naszych granic, ale po zwycięstwie Niemiec został zlikwidowany w 1939 roku. Rekonstrukcja nastąpiła w 1944 roku w ramach Akcji Burza, którą ogłosiła Armia Krajowa, ale już rok później, 1 PSP został rozwiązany i zniknął na długie lata. Tym ważniejsze jest przypominanie jego historii. Zakupione przez nas egzemplarze książki trafią niebawem do bibliotek na całej Sądecczyźnie – na pewno wiele osób chętnie po nią sięgnie.

Starosta nawiązał do historii Polski.

- Musimy pamiętać, że wolność nie jest nam dana na zawsze. Trzeba o nią dbać. Powinniśmy też pamiętać, że w czasach przed rozbiorami byliśmy potęgą, w XVII wieku powierzchnia naszego kraju to prawie milion kilometrów kwadratowych, silna armia, zwycięskie bitwy. Jednak w wyniku działań możnych i szlachty, prywaty, braku reform, liberum veto dającego prawo każdemu z posłów biorących udział w obradach Sejmu do zerwania ich i unieważnienia podjętych na nim uchwał, brak nakładów na wojsko - to wszystko sprawiło, że w 1772 nastąpił pierwszy rozbiór Polski, a po nim dwa następne. Tym samym zniknęliśmy z mapy Europy i świata na 123 lata. Tylko dzięki niezłomnemu duchowi, patriotyzmowi, religii, która zawsze była podstawą funkcjonowania narodu polskiego oraz dzięki zachowaniu języka i kultury pielęgnowanych pod zaborami, udało się odzyskać niepodległość w 1918 r. i doprowadzić do odrodzenia państwa Polskiego. Oczywiście nie udałoby się to bez walki. Ważne jest, żebyśmy pamiętali najważniejsze wydarzenia z historii Polski, również te tragiczne, oraz to, dlaczego do nich doszło. Bezpieczeństwo jest  jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Jeśli mamy bezpieczne państwo, możliwy jest w nim rozwój społeczny i gospodarczy. Nasz rząd zwiększa nakłady na obronność, kupuje najnowocześniejszy sprzęt do obrony granic. Państwo musi być silne, również militarnie – z takim państwem wszyscy się liczą. Dobrze, że ten rząd inwestuje w bezpieczeństwo naszego kraju – mówił starosta Marek Kwiatkowski.

Starosta, dziękując w imieniu Rady i Zarządu Powiatu Nowosądeckiego za kolejny tom dzieła, wręczył prof. Jerzemu Gizie obraz autorstwa Wacława Jagielskiego.

Prof. Jerzy Giza, chcąc uhonorować osoby dbające o pamięć 1 Pułku Strzelców Podhalańskich wręczył im „Patenty strażnika pamięci narodowej”. Jeden z nich otrzymał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski „za kultywowanie tradycji żołnierskiej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich zapisanej złotymi zgłoskami w księdze chwały oręża polskiego”. Profesor wręczył je również ppłk. Marcinowi Samburskiemu (dowódcy 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa), st. chor. szt. Jackowi Mokrzyckiemu (starszemu podoficerowi dowództwa Batalionu 21 Batalionu Logistycznego im. gen. Bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego z Rzeszowa), Arturowi Czerneckiemu (radnemu Nowego Sącza), Bogdanowi Sekule (działaczowi niepodległościowemu, sportowemu i społecznemu) oraz wydawcy książki „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1927-1932” - dr. Mariuszowi Sierpniowi.

Spotkanie prowadził Leszek Zakrzewski - prezes nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, który opowiedział o autorze publikacji i jego dziele.

- Pan profesor Jerzy Giza cały czas się rozwija, poszukuje i bada – mówił Leszek Zakrzewski. – Jego prace żyją, są na bieżąco uzupełniane, a wydania - cały czas wznawiane. Żadna inna jednostka nie ma chyba tak dobrze udokumentowanej historii jak właśnie 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. W książce, oprócz setek nazwisk, znalazło się wiele ciekawostek z życia miasta i regionu, ale też z życia samego garnizonu. Trafiali do niego poborowi z różnych miejsc, czasami analfabeci, wychowani w różnych rodzinach i różnej wierze. Tutaj byli uczeni i wychowywani, tutaj mogli bez przeszkód brać udział w modlitwach swoich wyznań. Wojsko brało czynny udział w życiu miasta. To była więź, ci ludzie wywodzili się stąd. Cieszę się, że powstał kolejny tom dzieła i niecierpliwie czekam na kolejne.

Dzisiejsze spotkanie uświetnił występ zespołu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

W promocji książki wzięli udział m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, członek Zarządu Zofia Nika, radni powiatowi: Anna Radzik, Antoni Poręba, dyrektorzy wydziałów i pracownicy Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli KOSG na czele z gen. bryg. SG Stanisławem Laciugą – komendantem KOSG oraz rodzin żołnierzy 1 PSP: Tadeusza Gizy (syna gen. Józefa Gizy), Beaty Szarek-Gizy, Jacka Palucha, Marii Kanikuły. Obecni byli również uczniowie z Zespołu Szkół w Marcinkowicach. 

Ponadto przybyli przedstawiciele wojska i służb mundurowych: ppłk Rafał Iwanek - szef szkolenia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. Gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza z Rzeszowa, ppłk Marcin Samburski - dowódca 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, mjr Jan Rosiek - dowódca 114 Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej, mjr. SG Paweł Grabarek – komendant Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, st. chor. szt. Jacek Mokrzycki – Starszy Podoficer Dowództwa Batalionu 21 Batalionu Logistycznego im. gen. bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego z Rzeszowa, mł. chor. Dariusz Hudzik – podoficer 18 Dywizji Zmechanizowanej, żołnierz 21 Batalionu Logistycznego im. gen. bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego z Rzeszowa, mł. insp. mgr Adam Bukański – I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu, st. bryg. Bogdan Gumulak – zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Wydarzenie przygotowali pracownicy Biura Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu na czele z dyrektor Justyna Tokarczyk przy współpracy z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu i sądeckim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...