Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Pomagamy niepełnosprawnym

24 lipca 2013 r.

25 osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Nowosądeckiego rozpoczęło udział w projekcie Zakład Aktywizacji Zawodowej- szansą aktywizacji osób niepełnosprawnych w Powiecie Nowosądeckim...

25 osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Nowosądeckiego rozpoczęło udział w projekcie Zakład Aktywizacji Zawodowej - szansą aktywizacji osób niepełnosprawnych w Powiecie Nowosądeckim". Projekt realizowany jest przez Powiatowe Centrum Funduszy Europejskich w Nowym Sączu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Nawojowej.

Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób niepełnosprawnych znajdujących się w wieku aktywności zawodowej, czyli od 15 do 64 roku życia. Całkowity budżet programu wynosi 2 miliony 868 tysięcy złotych, a jego realizacja potrwa do końca marca 2015 r.

Spotkanie z uczestnikami, a także opiekunami odbyło się dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu. Wszystkich przybyłych powitał starosta nowosądecki Jan Golonka. W spotkaniu wzięli także udział: wicestarosta Mieczysław Kiełbasa, członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego: Ryszard Poradowski i Stanisław Wanatowicz, Monika Bochenek - dyrektor Powiatowego Centrum Funduszy Europejskich, Zbigniew Czepelak - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu i Jacek Kwit - dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Nawojowej.

- W projekcie uczestniczy 25 osób o rożnym stopniu niepełnosprawności. Ważne jest to, że wszystkie te osoby chcą coś robić, chcą wykorzystać tę szansę i wyjść z domu - podkreśla dyrektor Zbigniew Czepelak. - Miejscem zatrudnienia osób biorących udział w projekcie przez najbliższe dwa lata będzie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Nawojowej.

Niepełnosprawni będą mieli do dyspozycji trzy pracownie kompleksowo wyposażone i przystosowane do ich potrzeb: hodowlaną, ogrodniczą i poligraficzno-fotograficzną.

W pracowni hodowlanej będą prowadzone zajęcia związane z nauką umiejętności obsługiwania żywego inwentarza. Osoby zatrudnione będą pomagać w prowadzeniu stadniny, opiekować się końmi (wyprowadzanie, karmienie, czyszczenie, czesanie), sprzątać boksy, itp. Zatrudnionych zostało tutaj osiem osób.

Zatrudnieni w pracowni ogrodniczej zajmować się będą uprawą drzewek i krzewów ozdobnych oraz porządkowaniem terenów zielonych: sadzenie, cięcie, formowanie krzewów i drzew, porządkowanie terenów zielonych. Będą także zbierać zioła i owoce. Zajmować będzie się tym 13 osób.

Osoby zatrudnione w pracowni poligraficzno-fotograficznej (4 osoby) będą się zajmować wykonywaniem reklam, tabliczek informacyjnych i świadczeniem usługi fotograficznych (w tym obrabianie, wywoływanie i drukowanie zdjęć).

Źródło finansowania projektu to Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VII. Promocja integracji społecznej, Działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, Poddzialanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

(AM)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...