Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Polska Prezydencja

18 listopada 2010 r.

Pierwszego lipca 2011 roku, Polska obejmie Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, które potocznie określa się mianem „Prezydencji"...

Pierwszego lipca 2011 roku, Polska obejmie Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, które potocznie określa się mianem „Prezydencji". Prezydencja to okres sześciu miesięcy, w którym jedno z państw członkowskich przewodniczy posiedzeniom Rady Unii Europejskiej.

Za pół roku Polska będzie dbać o porządek obrad Rady, przewodniczyć spotkaniom roboczym, wypracowywać kompromisy pomiędzy państwami członkowskimi, reprezentować Radę w relacjach z innymi instytucjami unijnymi, reprezentować stanowisko całej Unii na arenie międzynarodowej, a także regularnie składać informacje Parlamentowi Europejskiemu o prowadzonych pracach.

Przygotowanie i sprawowanie Prezydencji w Radzie UE wiąże się z koniecznością koordynowania kilku tysięcy spotkań, zarówno formalnych (poświęconych omawianiu bieżących spraw), jak i nieformalnych (w celu wymiany poglądów w sprawach długoterminowych), w Brukseli, Luksemburgu oraz kraju Prezydencji. Także spotkań na najwyższym szczeblu (Rada Europejska, szczyty z przywódcami państw trzecich). Kluczową rolą Prezydencji jest wypracowywanie porozumień pomiędzy Państwami Członkowskimi szczególnie wtedy, gdy poruszane są kwestie drażliwe i kontrowersyjne.

Innym zadaniem jest reprezentowanie Rady wobec instytucji UE, w szczególności wobec Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Zadanie to wymaga przede wszystkim biegłości proceduralnej i merytorycznej, zarówno na szczeblu politycznym, jak i przede wszystkim urzędniczym.

Przywilej i jednocześnie obowiązek sprawowania Prezydencji wprowadzony został mocą Traktatu z 1957 r. ustanawiającego Wspólnoty Europejskie. Jak pokazało doświadczenie, okres sześciu miesięcy jest zbyt krótki, aby państwo sprawujące Prezydencję mogło skutecznie zrealizować założone cele swojego Przewodnictwa. W tej sytuacji, zaczęła krystalizować się koncepcja Prezydencji grupowej, w której trzy kraje sprawujące po sobie Przewodnictwo koordynowałyby między sobą główne cele, jakie chciałyby zrealizować w dłuższym okresie, to znaczy 18. miesięcy sprawowanych przez siebie trzech kolejnych Prezydencji.

Polska, rozpoczynająca Prezydencję w lipcu 2011 r., będzie pierwszym i największym państwem „naszego" tria, w skład którego wejdą także kolejno Dania i Cypr. Strona polska rozpoczęła współpracę w ramach naszego z Danią oraz Cyprem w roku 2008.

Warto wiedzieć:

Rada Unii Europejskiej została powołana do życia już w latach pięćdziesiątych XX wieku na mocy traktatów założycielskich. Uznaje się ją za główny organ decyzyjny UE. Na przestrzeni lat zmieniała swój charakter, a obecny kształt nadał jej traktat z Lizbony. W posiedzeniach Rady biorą udział ministrowie z państw członkowskich - po jednym z każdego kraju. Może obradować w dziewięciu różnych konfiguracjach, w zależności od omawianej tematyki. W Radzie UE ministrowie państw członkowskich reprezentują cały rząd, a ich głos w danej sprawie uważany jest za oficjalne stanowisko państwa. Instytucja posiada swój Sekretariat Generalny, z siedzibą w Brukseli, którego zadaniem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania Rady.

Rada Unii Europejskiej, często mylona jest z Radą Europejską i Radą Europy, choć zasadniczo różnią się od siebie:

  • Rada Unii Europejskiej, w której przez 6 miesięcy przewodniczy prezydencja narodowa, jest głównym organem decyzyjnym Unii Europejskiej
  • Rada Europejska to organ polityczny Unii Europejskiej. Radą Europejską nazywane są spotkania premierów lub prezydentów państw członkowskich, które odbywają się czterech razy w roku, na których omawiane są najważniejsze problemy, jakich nie dało się omówić na szczeblu ministerialnym. Podczas szczytów Rady Europejskiej wyznaczane są ogólne kierunki rozwoju UE oraz opracowywane są i podpisywane ostateczne teksty unijnych traktatów
  • Rada Europy nie jest instytucją unijną, lecz niezależną od UE organizacją międzynarodową. Rada Europy zajmuje się przede wszystkim ochroną praw człowieka, ochroną demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury. Organizacja wydaje akty określane mianem konwencji - nie mają one charakteru wiążącego, pełnią rolę wytycznych i tworzą standardy prawa.

Źródło:http://prezydencjaue.gov.pl/

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...