Barwnie i kolorowo było w niedzielne przedpołudnie w kościele parafialnym w Korzennej...
Barwnie i kolorowo było w niedzielne przedpołudnie w kościele parafialnym w Korzennej, uroczystą mszą św. mieszkańcy rozpoczęli Święto Plonów. Po ceremonii pochód z grupami wieńcowymi ruszył na plac przed Centrum Kultury,
gdzie starostowie podzielili pierwsze kołacze z tegorocznego ziarna.
Witając mieszkańców i przybyłych gości wójt Leszek Skowron podziękował rolnikom za owoce ich niełatwej pracy. Wójt wyraził zadowolenie z faktu, iż w tym roku aura dla mieszkańców gminy Korzenna była łaskawa i ominęły ją klęski żywiołowe, tak licznie występujące w latach ubiegłych. Pozwoliło to pracować spokojnie i bez obaw o zbiory, które udało się zebrać w odpowiednim czasie i warunkach.
W imieniu samorządu gospodarzom pogratulowali wicestarosta Mieczysław Kiełbasa i członek Zarządu Powiatu Waldemar Olszyński.
Radę Powiatu reprezentował Zbigniew Miłkowski, który podkreślił, iż dobre zbiory to ogrom ciężkiej pracy i poświęcenia.
Imponująco na scenie prezentowały się grupy wieńcowe. Publiczność mogła podziwiać oryginalne wieńce, dzbany, powozy, anioły i wiele innych kompozycji zdobionych ludowymi, świeckimi, a także biblijnymi motywami.
Święto Plonów inaczej dożynki to stary słowiański obrzęd, w czasie którego dziękowano bogom za plony, a w zależności od regionu Polski zwany jest także wyżynkami, obrzynkami, wieńcem, wieńcowem, okrężnem. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i do niedawna zachowane zwyczaje związane np. z ostatnią garścią, kępą lub pasem niezżętego zboża, które po żniwach czas jakiś pozostawiano na pustym już polu dla ciągłości urodzaju. Pozostawione na polu kłosy zwano przepiórką (na Mazowszu i Podlasiu), perepełką (na kresach wschodnich), brodą (we wschodniej części Mazowsza), kozą (w Małopolsce), pępem lub pępkiem (w poznańskiem); zwano je także wiązką, wiązanką lub garstką. Ścinane były uroczyście przez najlepszego kośnika, po czym wręczane były najlepszym żniwiarkom do uplecenia wieńca.
W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z wesołą zabawą z okazji zakończenia zbiorów.
Nie inaczej było w Korzennej zabawa trwała do późnego wieczora. Sceną zawładnęły zespoły z okolicznych wiosek, na boisku padały salwy armatnie, a plac przed estradą zamienił się w taneczny parkiet. Nie zabrakło stoisk serwujących coś dla ducha i dla ciała, dla dzieci i dla dorosłych.
Wykorzystano:http://pl.wikipedia.org/wiki/Do%C5%BCynki
Opracowanie: MB BS