Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Perepełka, pępek i koza w gminie Korzenna

26 sierpnia 2008 r.

Barwnie i kolorowo było w niedzielne przedpołudnie w kościele parafialnym w Korzennej...

Barwnie i kolorowo było w niedzielne przedpołudnie w kościele parafialnym w Korzennej, uroczystą mszą św. mieszkańcy rozpoczęli Święto Plonów. Po ceremonii pochód z grupami wieńcowymi ruszył na plac przed Centrum Kultury,

gdzie starostowie podzielili pierwsze kołacze z tegorocznego ziarna.

Witając mieszkańców i przybyłych gości wójt Leszek Skowron podziękował rolnikom za owoce ich niełatwej pracy. Wójt wyraził zadowolenie z faktu, iż w tym roku aura dla mieszkańców gminy Korzenna była łaskawa i ominęły ją klęski żywiołowe, tak licznie występujące w latach ubiegłych. Pozwoliło to pracować spokojnie i bez obaw o zbiory, które udało się zebrać w odpowiednim czasie i warunkach.

W imieniu samorządu gospodarzom pogratulowali wicestarosta Mieczysław Kiełbasa i członek Zarządu Powiatu Waldemar Olszyński.

Radę Powiatu reprezentował Zbigniew Miłkowski, który podkreślił, iż dobre zbiory to ogrom ciężkiej pracy i poświęcenia.

Imponująco na scenie prezentowały się grupy wieńcowe. Publiczność mogła podziwiać oryginalne wieńce, dzbany, powozy, anioły i wiele innych kompozycji zdobionych ludowymi, świeckimi, a także biblijnymi motywami.

Święto Plonów inaczej dożynki to stary słowiański obrzęd, w czasie którego dziękowano bogom za plony, a w zależności od regionu Polski zwany jest także wyżynkami, obrzynkami, wieńcem, wieńcowem, okrężnem. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i do niedawna zachowane zwyczaje związane np. z ostatnią garścią, kępą lub pasem niezżętego zboża, które po żniwach czas jakiś pozostawiano na pustym już polu dla ciągłości urodzaju. Pozostawione na polu kłosy zwano przepiórką (na Mazowszu i Podlasiu), perepełką (na kresach wschodnich), brodą (we wschodniej części Mazowsza), kozą (w Małopolsce), pępem lub pępkiem (w poznańskiem); zwano je także wiązką, wiązanką lub garstką. Ścinane były uroczyście przez najlepszego kośnika, po czym wręczane były najlepszym żniwiarkom do uplecenia wieńca.

W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z wesołą zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

Nie inaczej było w Korzennej zabawa trwała do późnego wieczora. Sceną zawładnęły zespoły z okolicznych wiosek, na boisku padały salwy armatnie, a plac przed estradą zamienił się w taneczny parkiet. Nie zabrakło stoisk serwujących coś dla ducha i dla ciała, dla dzieci i dla dorosłych.

Wykorzystano:http://pl.wikipedia.org/wiki/Do%C5%BCynki

Opracowanie: MB BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...