Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Pamiętamy o bohaterach antykomunistycznego podziemia

2 marca 2024 r.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski uczestniczył dziś w obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Nawojowej. Złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem, upamiętniającym kapitana Stanisława Pióro ps. "Emir" i Adolfa Cecura ps. "Lew". Towarzyszył mu powiatowy radny Józef Świgut.

Uroczystość prowadził Wiesław Pióro. Żołnierz Wyklęty – kpt. Stanisław Pióro był jego stryjem. Stworzył on największą organizację antykomunistyczną na Sądecczyźnie – Polską Podziemną Armię Niepodległościowców wraz z jej odziałem leśnym – Żandarmerią, którego kapelanem był zamordowany przez UB ks. Władysław Gurgacz. W sierpniu 1949 r. kpt. Stanisław Pióro wraz z 12 członkami PPAN wpadł w zasadzkę w okolicy Wyżnych Rużbachów na Słowacji, gdzie poległ popełniając samobójstwo.

- Wspominając Żołnierzy Wyklętych mamy w pamięci wszystkich tych, którzy zginęli walcząc o wolność naszej Ojczyzny – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. - Trzeba pamiętać o tym, że w wyniku rozbiorów zniknęła ona z mapy świata na 123 lata. Gdyby nie podtrzymywanie tradycji i kultury, a także przywiązania do religii, świadomości narodowej pewnie nie udałoby się utrzymać. Dlatego tak ważne jest, byśmy pamiętali, że w trudnych czasach oparcie się na tych wartościach miało dla Polski kolosalne znaczenie.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Gminnym Ośrodku Kultury w Nawojowej odbyło się spotkanie z Navalem - byłym żołnierzem Jednostki Wojskowej GROM. Uczestniczyli w nim m.in. członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Łabowej, którzy wcześniej złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym kapitana Stanisława Pióro ps. "Emir" i Adolfa Cecura ps. "Lew". Obecna też była wójt gminy Łabowa Marta Słaby.

Fot. Paweł Szeliga

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...