31 stycznia 2008 rok
Otwarcia Domu Polsko-Słowackiego w Czyrnej...
Dnia 31 stycznia 2008 roku miała miejsce uroczystość otwarcia Domu Polsko- Słowackiego w Czyrnej, miejscowości położonej nieopodal Krynicy. Był to tym samym sukces projektu pt „Rozwój regionu granicznego przez wspólną budowę Domu Polsko-Słowackiego w Czyrnej", zrealizowanego przy wsparciu środków finansowych z programu wspólnotowego INTERREG IIIA Polska-Republika Słowacka. Dom Polsko-Słowacki jest tym samym trzecim i ostatnim obiektem tego typu na terenie pogranicza polsko-słowackiego, dom taki istnieje już po stronie polskiej w Gorlicach, a po słowackiej w Bardejowie.
Wśród gości zaproszonych na uroczystość znaleźli się m.in.: Wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys, przedstawiciele małopolskich powiatów: nowosądeckiego i gorlickiego: Wicestarosta Nowosądecki Mieczysław Kiełbasa, Burmistrz Gorlic Kazimierz Sterkowicz, z-ca Burmistrza Gorlic Janusz Fugiel, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gorlice: Jadwiga Wójtowicz i Zbigniew Grypowicz, Radni Rady Miasta Gorlic i Krynicy-Zdrój, poseł Bronisław Dutka , Sołtys Czyrnej Zbigniew Leśniak. Stronę Słowacką reprezentowali: Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Horsky, w imieniu Burmistrza Bardejowa Borisa Hanuscaka na spotkanie przybył dyr. Wydziału Kultury Jan Marhulik, kierownik Domu Polsko-Słowackiego w Bardejowie Marcel Tribus.
Zaproszeni goście
Moment poświęcenia budynku
Uroczystość otwarcia Domu Polsko-Słowackiego w Czyrnej rozpoczęła się ceremonią przecięcia wstęgi, którego dokonali: Burmistrz Krynicy-Zdroju Emil Bodziony, Burmistrz Gorlic Kazimierz Sterkowicz i reprezentujący Burmistrza Bardejowa Jan Marhulik. Następnie nastąpił akt poświęcenia obiektu przez księdza z miejscowej parafii Adama Basistę.
Przecięcie wstęgi
Przecięcie wstęgi
Prowadząca imprezę Małgorzata Broda zaprosiła zgromadzonych gości do auli, gdzie rozpoczęła się część oficjalna spotkania, a jako pierwszy głos zabrał główny pomysłodawca i patron projektu budowy Domu Polsko-Słowackiego w Czyrnej, Burmistrz Krynicy-Zdroju Emil Bodziony.
Goście wypełnili aulę
do ostatniego miejsca
Do zebranych zwrócił się
Emil Bodziony
burmistrz Krynicy-Zdroju
Podkreślił on, że celem powstania domu jest utrzymywanie ścisłej współpracy z bliźniaczymi domami w Gorlicach i Bardejowie poprzez wymianę kulturalna, organizowanie wspólnych imprez, wystaw, konkursów, odczytów poświęconych tematyce pogranicza. Zaznaczył, iż powstanie tego obiektu ma przyczynić się do rozwoju współpracy o charakterze transgranicznym, a co za tym idzie promocji i ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturowego zaprzyjaźnionych ze sobą regionów.
Wicestarosta Nowosądecki Mieczysław Kiełbasa w imieniu Zarządu Powiatu Nowosądeckiego pogratulował Burmistrzowi Emilowi Bodzionemu sukcesu w zakończeniu przedsięwzięcia oraz wręczył list gratulacyjny i upominek w postaci obrazu. Wyraził on nadzieję, że otwarcie Domu Polsko-Słowackiego zaowocuje rozwojem współpracy polsko-słowackiej na terenach przygranicznych.
Wręczenie upominków
Podczas uroczystości
Gościom zebranym w auli Domu Polsko-Słowackiego w Czyrnej czas umilały także występy artystów z Polski i Słowacji. Jako pierwsza wystąpiła grupa baletowa „Miniatury" z Krynicy-Zdroju, rozpoczynając uroczystość polonezem do muzyki Tomasza Kizewetera. Niewątpliwie dużą sympatię i uznanie widzów wzbudził także wytęp dzieci ze szkoły w Czyrnej pod kierownictwem Urszuli Leśnik. Miejscowym akcentem był także występ chóru parafialnego z Czyrnej, prowadzonego przez Macieja Garwola. Gościnnie wystąpił chór „Belfersingers" z Gorlic, a także zespół z Bardejowa.
Grupa baletowa "Miniatury"
Chór parafialny z Czyrnej
Chór "Belfersingers" z Gorlic
Dzieci ze szkoły w Czyrnej
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy spotkania zostali poproszeni o wpis do księgi pamiątkowej, a następnie o przejście na I piętro budynku, gdzie miała miejsce degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez mieszkańców Czyrnej, a zebranym na poczęstunku gościom przygrywał zespół gitarowy prowadzony przez księdza Adama Basistę.
Opracowanie: AM BS