Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Odwiedzasz Sądeckie? Wstąp do Wiejskiej Galerii Malarstwa

Ten dom jest inny niż wszystkie. Owszem, mieszkają w nim ludzie. Ale „mieszka” też tutaj sporo obrazów – akwarel i pasteli. Wpadające do środka światło wydobywa bogactwo barw, delikatnie muskających płótna. I co ważne – odwiedzając #Sądeckie, można i warto zobaczyć tę galerię na własne oczy.

Wiejska Galeria Malarstwa – bo tak nazwał ją właściciel - artysta malarz Kazimierz Twardowski - znajduje się w Naszacowicach w gminie Podegrodzie. Artysta urodził się w pobliskiej Olszance i po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie i Akademii Sztuk Pięknych w Toruniu, wspólnie z żoną wybudował dom i pracownię twórczą w Naszacowicach. Z biegiem lat przekształciła się w galerię autorską. Prezentowane obrazy to bogata dokumentacja pracy twórczej artysty będąca atrakcją dla lokalnej społeczności i wielu miłośników malarstwa z Polski i zagranicy. Galeria znajduje się na turystycznym szlaku, w widłach dwóch dopływów Dunajca z malowniczym widokiem na pasmo Beskidu Sądeckiego w sąsiedztwie grodziska słowiańskiego w Naszacowicach.

Niewątpliwie, wpływ na twórczość Kazimierza Twardowskiego ma atmosfera rodzimej kultury i piękno otaczającej go natury. Jak pisał Wojciech Kotasiak we wstępie do katalogu „(…) wszędzie w pracach Kazimierza Twardowskiego odczuwa się klimat nastroju czterech pór roku i zmieniającą się wraz z nimi kolorystykę pejzażu, ponieważ środowisko, w którym żyje i tworzy narzuca taką konieczność, bo tam na Sądecczyźnie nie sposób być obojętnym na piękno otaczającego zewsząd krajobrazu. Jednak fascynacje artysty tak silnie oplecione poetyckim spojrzeniem momentami wydają się być zagrożone przez negatywną aktywność człowieka wobec środowiska (…)”.

Ziemia Sądecka jest bogata w twórców, którzy przenoszą jej piękno na płótna, szkło, rzeźbią w drewnie i kamieniu. Gmina Podegrodzie to jeden z urokliwych zakątków Sądecczyzny – był natchnieniem dla twórców ludowych i artystów profesjonalnych. Bogata kultura tego regionu przyciągała miłośników sztuki z różnych stron Polski. Na tych terenach bywał m.in. Stanisław Wyspiański czy Jacek Malczewski.

Zwiedzając Sądecczyznę warto zajrzeć do gościnnej Wiejskiej Galerii Malarstwa, gdzie na gości czeka ciepłe przyjęcie i wiele artystycznych wrażeń.

 

Adres:
Wiejska Galeria Malarstwa
Naszacowice 86
33-386 Podegrodzie
tel.: 693705313
tel.: 48 18 445 91 58
e-mail: twardowski.k@op.pl

Źródło: http://www.galeriamalarstwa.info.pl/