Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Od pół wieku utrwala w drewnie lachowską kulturę

4 października 2019 r.

 

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski pogratulował dziś Kazimierzowi Baście jubileuszu 50-lecia pracy twórczej. Mieszkający w Stadłach (gmina Podegrodzie) artysta ludowy – rzeźbiarz, utrwala w drewnie motywy religijne oraz scenki związane z folklorem Lachów.

Wśród jego prac są zarówno monumentalne rzeźby jak i mniejsze figurki oraz płaskorzeźby przedstawiające m.in. Matkę Boską i Chrystusa Frasobliwego. Artysta pracuje głównie w drewnie lipowym, topoli i brzozie. Jego prace są prezentowane w muzeach w Toruniu, Krakowie i Nowym Sączu. Chętnie kupują je też prywatni kolekcjonerzy z USA, Kanady i Argentyny.

- Proszę przyjąć gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania z powodu tak pięknego jubileuszu - mówił starosta Marek Kwiatkowski. - Pana wieloletnie zaangażowanie oraz wkład w promocję kultury Lachowskiej zasługuje na wielki szacunek. Jestem pełen podziwu dla siły, z jaką realizuje pan niestrudzenie swoją misję. Życzę zdrowia i jeszcze wielu sukcesów artystycznych.

Starosta podkreślił, że kultura i tradycja mają wielkie znaczenie w zachowaniu tożsamości. Przypomniał, że m.in. dzięki tym wartościom udało się Polsce odzyskać niepodległość po 123 latach niewoli.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...