„Nowy Sącz - Gorlice - Limanowa. Strategie rozwojowe, a przyszłość regionu", to myśl przewodnia kolejnych obrad Społecznej Rady Regionów, które odbyły się w Wyższej Szkole Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu...
„Nowy Sącz - Gorlice - Limanowa. Strategie rozwojowe, a przyszłość regionu", to myśl przewodnia kolejnych obrad Społecznej Rady Regionów, które odbyły się w Wyższej Szkole Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu.
Dyskusja, którą prowadził dr Krzysztof Głuc prorektor ds. dydaktycznych WSB-NLU, toczyła się wokół trzech obszarów tematycznych: infrastruktura i komunikacja, edukacja i przedsiębiorczość oraz rolnictwo i ochrona środowiska.
Uczestniczący w obradach starosta Jan Golonka odniósł się do kwestii związanych z kolejnymi etapami budowy obwodnicy Starego i Nowego Sącza, ochrony wód i sposobów gospodarowania zmniejszających się z roku na rok zasobami wody na Sądecczyźnie, chociażby przez popularyzację budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Starosta mówił również o inwestycjach w oświacie i kierunkach kształcenia w powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych.
Rada została powołana w styczniu br., jako organ społeczny, a tworzą ją przedstawiciele sądeckich uczelni wyższych, organizacji i stowarzyszeń, samorządów, mediów lokalnych, przedsiębiorcy i społecznicy z różnych środowisk. Jak określają założyciele, misją tego zespołu jest „(..) podejmowanie działań na rzecz rozwoju regionu poprzez analizę bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej, formułowanie strategicznych kierunków rozwoju i promowanie rozwiązań zapewniających wysoką jakość życia jego mieszkańców".
Dlatego też, w dyskusji przewijały się tematy inwestycji liniowych w infrastrukturze drogowej i ochronie środowiska, poszerzenia oferty dla inwestorów zewnętrznych oraz poprawy warunków do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.
Pod adresem obecnego na posiedzeniu posła Andrzeja Czerwińskiego skierowano postulaty wzmożenia działań nad zmianami sposobu finansowania dróg, szczególnie powiatowych, nowego podejścia do kształcenia zawodowego i kierunkowego młodzieży, zmian nierealnych uwarunkowań w ochronie środowiska i wiele innych.
Zaplanowano wypracowanie w zespołach tematycznych konkretnych, rozwiązań i propozycji oraz koncepcji planistycznych służących dalszemu rozwojowi całego regionu. Najbliższe warsztaty odbędą się 9 czerwca br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.
Opracowanie: BS