Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Niszczą barszcz

22 lipca 2010 r.

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu przekazało właśnie 62 litry środka niszczącego Barszcz Sosnowskiego do kilku sądeckich gmin...

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu przekazało właśnie 62 litry środka niszczącego Barszcz Sosnowskiego do kilku sądeckich gmin.

- Program usuwania barszczu na terenie naszego powiatu jest realizowany od czterech lat - mówi wicestarosta nowosądecki Mieczysław Kiełbasa. - Kupujemy specjalny środek chemiczny i przekazujemy go gminom najbardziej zagrożonym występowaniem barszczu. Chcemy w ten sposób pomóc samorządom, które muszą uporać się z tą rośliną. Akcja niszczenia barszczu musi trwać wiele lat. Jednorazowe "trucie" nie przynosi rezultatów. Co prawda częste koszenie osłabia roślinę, lecz jej nie likwiduje - szyjka korzeniowa znajduje się bowiem 3-4 cm pod powierzchnią ziemi.

Nasiona barszczu są przenoszone przez nurty rzek i potoków. Na terenie Powiatu Nowosądeckiego, najbardziej narażona na występowanie barszczu jest dolina Dunajca i Popradu. Najwięcej rośnie go w gminie Łącko, Stary Sącz, Podegrodzie, Chełmiec i Łososina Dolna. Właśnie tam trafia zakupiony przez Starostwo Powiatowe specyfik chemiczny. Opryski prowadzi się także w gminie Rytro i Korzenna.

- Na terenie Powiatu Nowosądeckiego co roku w miesiącach letnich przeprowadza się akcje likwidacji barszczu - dodaje wicestarosta Kiełbasa. - Rośliny się wycina i opryskuje miejsce jej występowania Roudnapem.

Barszcz Sosnowskiego jest inwazyjnym gatunkiem rośliny pochodzącej z Kaukazu. W Polsce porasta rowy, nieużytki i łąki, zakwita i owocuje najczęściej w drugim roku wegetacji. Nasiona uzyskane z 1 hektara plantacji wystarczą do obsiania następnych 100-200 ha. Nasiona kiełkują wiosną następnego roku. Roślina dorasta do 1-4,5 metra wysokości. Zetknięcie się z barszczem Sosnowskiego powoduje między innymi mocne reakcje skórne - od zaczerwienienia i swędzenia, przez powstania bąbli, głębokich bolesnych owrzodzeń, brązowych blizn, bielactwa, aż do poważnych oparzeń z martwicą skóry włącznie. Kontakt z nasionami zawierającymi dużą ilość olejków eterycznych może powodować bóle głowy i wymioty.

Opracowanie: olsz BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...