Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Najpiękniejsza z Pięknych

15 września 2010 r.

W kościele parafialnym pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Krużlowej (gmina Grybów), uczczono jubileusz 600-lecia powstania figury Madonny Krużlowskiej zwanej Najpiękniejszą z Pięknych...

Mszą świętą odprawiona pod przewodnictwem ks.biskupa Wiktora Skorca w kościele parafialnym pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Krużlowej (gmina Grybów), uczczono jubileusz 600-lecia powstania figury Madonny Krużlowskiej zwanej Najpiękniejszą z Pięknych.

W nabożeństwie udział wzięli parafianie oraz licznie zaproszeni goście. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, posłanka na Sejm RP Barbara Bartuś, wójt gminy Grybów Piotr Krok. Powiat Nowosądecki reprezentował przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Wanatowicz.

Podczas nabożeństwa biskup tarnowski poświęcił witraż, ufundowany przez parafian, a na pamiątkę jubileuszu, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, przekazał parafii kielich mszalny.

Po południu na boisku sportowym Szkoły Podstawowej rozpoczęła się parafiada. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji dla dużych i małych.

Były wspólne tańce, śpiewy, zabawy i konkursy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Po wysiłku posilano się prawdziwą wojskową grochówką.

Wesoła zabawa trwała do późnego wieczora.

W 1889 roku, w drewnianym kościele w Krużlowej, zbudowanym w 1520 roku, odkryto zapomnianą rzeźbę „Pięknej Madonny". Figura należy do najpiękniejszych wizerunków Madonny z Dzieciątkiem w Polsce. Pierwsze udokumentowane wzmianki o Madonnie pochodzą z 1607 i 1766 roku. Następny dowód bytności rzeźby w Krużlowej pochodzi dopiero z 1889 roku. Dwudziestoletni Stanisław Wyspiański w czasie swoich wędrówek po Galicji, narysował Madonnę w Krużlowej w bocznej kaplicy.

Figura o wysokości 119 cm wykonana jest z drzewa lipowego. Autor jest nieznany. Przyjmuje się, że powstała na początku XV wieku. Prawdopodobnie stanowiła dekorację ołtarza w jednym z krakowskich kościołów. Dzieło ukazuje Marię trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus, które jest nagie i trzyma jabłko. Uwagę zwraca umieszczenie na podobnej wysokości twarzy Marii i Dzieciątka oraz podobieństwa między nimi, takie jak wysokie czoła, pełne policzki, delikatny rys brwi, sposób osadzenia oczu, usta i uśmiech. Rzeźba przeznaczona jest do oglądania od strony przedniej i z boków, natomiast z tyłu drewno jest głęboko wydrążone. Obecnie rzeźba znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wykorzystano:

http://www.bethania.pl/2004_9/15.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Madonna_z_Kru%C5%BClowej

Opracowanie: AHR BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...