Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Najlepsza praca z Tęgoborzy

27 marca 2013 r.

Łukasz Ziółkowski- uczeń klasy III Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tęgoborzy zajął I miejsce w konkursie historycznym "Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia"...

Łukasz Ziółkowski - uczeń klasy III Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tęgoborzy zajął I miejsce w konkursie historycznym „Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia".

Jego praca „Zwyciężony jest ten, kto się poddaje. O Janie Peciaku, na podstawie jego maszynopisów" została bardzo wysoko oceniona. Laureaci konkursu oprócz nagród książkowych (publikacje IPN), zostali zaproszeni przez europosła Zbigniewa Ziobro do Brukseli.

Na konkurs, którego celem jest zainteresowanie młodzieży najnowszą historią Polski i oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym wpłynęło 39 prac z 21 szkół. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza. Na widowni zasiadło ponad 120 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a wśród nich autorzy prac konkursowych.

Łukasz Ziółkowski napisał pracę o kontrowersyjnej postaci - Janie Peciaku z Tęgoborzy, żołnierzu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, który po zakończeniu II wojny światowej stworzył własny oddział pod nazwą Wojsko Polskie. Jan Peciak był jednym z najdłużej więzionych uczestników powojennej partyzantki, który odzyskał wolność dopiero w 1967 roku.

- Poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy, a ten wręcz przeszedł nasze oczekiwania - podkreśla Andrzej Romanek poseł Solidarnej Polski. - Niektóre prace miały niezwykle wysoką wartość literacką, a te nagrodzone - wartość merytoryczną i naukową. Najistotniejsze w konkursie jest jednak to, że uczestnicy odkrywają trudne i bolesne karty historii, wyciągają na światło dzienne piękne postaci okresu 1945-1956. Ludzi, o których kiedyś mówiono, że są bandytami, a my dzisiaj określamy ich bohaterami.

Konkurs po raz trzeci zorganizował poseł Andrzej Romanek. Koordynatorem prac związanych z przygotowaniem do konkursu był Witold Zimowski - nauczyciel historii.

Oprac. (AM)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...