Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Nagrody dla ludzi kultury

30 listopada 2016 r.

Wręczył również Złote Jabłko Sądeckie Marcie Sarocie - starszemu wizytatorowi Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegatura w Nowym Sączu „w uznaniu zasług dla rozwoju oświaty na ziemi sądeckiej, doskonalenia form nauczania oraz zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności Sądecczyzny”, oraz Srebrne Jabłko Sądeckie Grzegorzowi Jeżowskiemu „w podziękowaniu za zaangażowanie w propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz promocję zdrowego stylu życia na Ziemi Sądeckiej”.

Zwracając się do animatorów kultury starosta powiedział:

- Dzięki Wam jest głośno o Ziemi Sądeckiej nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Wasza praca nie zawsze jest doceniana. Dzisiaj chce Wam podziękować za zaangażowanie i codzienny  trud podejmowany po to, aby następne pokolenia znały naszą tradycję i kulturę. Dziękuję też za to, że mogę się Wami chwalić, co zawsze czynię zapraszając gości na Sądecczyznę.

Nagrody starosty otrzymali:

Elżbieta Bryniak, gm. Łososina Dolna, w dziedzinie „Upowszechnianie kultury regionalnej” - kierownik Zespołu Regionalnego „Jakubkowianie”, opiekunka strojów oraz tańczący członek zespołu. Zajmuje się również organizacją występów zespołu oraz jego finansami.

Zofia Buczek, gm. Podegrodzie, w dziedzinie „Upowszechnianie kultury” - na rzecz upowszechniania kultury pracuje już ponad 25 lat. Prowadzi amatorski zespół teatralny działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu. Jest również autorką wielu scenariuszy obrzędowych, a także aktywnym członkiem zespołu „Podegrodzie”.

Teresa Cabała, gm. Podegrodzie, w dziedzinie „Plastyka” - od 25 lat zajmuje się plastyką, wykonując prace różnymi technikami. Tworzy malarstwo na szkle, akwarelą, olejem, tuszem, a także pejzaż kolażem. Swoją wiedzą dzieli się z dziećmi i młodzieżą. Eksponaty i prace przez nią wykonane znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i Warszawie.

Ks. Piotr Cichoń, gm. Grybów, w dziedzinie „Upowszechnianie kultury” - animator życia kulturalnego wśród dzieci i młodzieży. Założył Licealny Zespól Muzyczny, który występuje nie tylko na terenie miasta i gminy Grybów, ale również na terenie powiatu. Organizator przeglądów kolędniczych i jasełek. Koordynator tygodnia misyjnego w czasie ŚDM.

Elżbieta Drabik, gm. Podegrodzie, w dziedzinie „Twórczość ludowa” (haft, bibułkarstwo) - twórczyni ludowa, mistrzyni wykonywania kwiatów z bibuły. Ponadto zajmuje się również haftem, wyszywa koszule i gorsety dla członków zespołu „Podegrodzie”. Swoje prace prezentuje na licznych wystawach na terenie Małopolski. Jej prace znajdują się w Muzeach Etnograficznych w Krakowie i Warszawie.

Anna Duda, gm. Podegrodzie, w dziedzinie „Haft” - od ponad 30 lat jest aktywną hafciarką ludową, specjalizującą się w zdobieniu haftem stroju sądeckiego. Zrealizowała dziesiątki indywidualnych zamówień dla osób zamieszkałych nie tylko w regionie sądeckim, ale również dla Polonii z USA i Kanady. Przez wiele lat była członkiem zespołu „Podegrodzie”. Jej prace znajdują się w kolekcjach Muzeów Etnograficznych w Krakowie i Warszawie.

Robert Hadała, gm. Muszyna, w dziedzinie „Muzyka” - długoletni instruktor muzyczny. Prowadzi kapelę regionalną „Muszyniacy”. Dzięki jego staraniom, w 2015 r. reaktywowany został Zespół Pieśni i Tańca „Muszyniacy”, który występował już w Polsce i Słowacji.

Zenon Hajduga, gm. Łososina Dolna, w dziedzinie „Upowszechnianie kultury regionalnej” - kierownik muzyczny kapeli „Jakubkowianie”, który w roku bieżącym obchodzi 20-lecie działalności artystycznej. Muzyk grał na skrzypcach i basach. Obecnie gra na akordeonie. Wraz z zespołem nagrał trzy płyty oraz zdobył wiele nagród w tym: „Srebrną ciupagę” na Festiwalu w Zakopanem, „Łowicki Pasiak”, „Złote Basy” oraz I miejsce na festiwalu w Żywcu i Bukowinie Tatrzańskiej.

Jan Jamrozowicz, gm. Piwniczna Zdrój, w dziedzinie „Muzyk” - od 1982r. jest aktywnym muzykiem Orkiestry OSP „Podhale” w Piwnicznej Zdroju. Od 1994 r. jest również dyrygentem Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Barcicach. Orkiestry pod jego batutą zdobywały liczne nagrody i wyróżnienia.

Janina Janur, gm. Piwniczna Zdrój, w dziedzinie „Upowszechnianie kultury” - jest inicjatorem wielu wydarzeń kulturalnych na terenie gm. Piwniczna Zdrój. Od 2010 r. pełni funkcję dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Od ponad 45 lat jest również czynną członkinią Orkiestry Mandolinistów „Echo”. Ponadto podejmuje liczne działania na rzecz ochrony miejsc pamięci i renowacji zniszczonych pomników.

Janina Koza, gm. Łącko, w dziedzinie „Plastyka” - uprawia malarstwo olejowe. Autorka wielu ilustracji książkowych. Tematyka jej prac jest różnorodna. Od obrazów olejnych symbolicznych i surrealistycznych, poprzez  pejzaże, portrety martwą naturę, po obrazy sakralne. Od 2009 r. maluje jedną z najstarszych i najbardziej trwałych technik malarskich – tempery jajecznej. Pisze również ikony na desce, pokrywając je złotem.

Rafał Mordarski, gm. Łososina Dolna, w dziedzinie „Upowszechnianie muzyki” - nauczyciel gry na gitarze elektronicznej, basowej oraz na pianinie. Prowadzi zespół muzyczny „Nutki” oraz Chór i Scholę w Łososinie Dolnej. Sam jest członkiem zespołu „Coś” oraz organizatorem wielu przeglądów kolędniczych. Dzieci i młodzież, którą uczy, zdobywa wiele nagród i wyróżnień podczas konkursów i festiwali muzycznych. Współpracuje ze szkołami, ośrodkami kultury na terenie powiatu, Państwową Wyższą  Szkołą Zawodową w Nowym Sączu.

Maciej Nieć, gm. Muszyna, w dziedzinie „Muzyka” - muzyk, pianista, kompozytor i pedagog, który od wielu lat współpracuje z wieloma zespołami, orkiestrami i solistami. Jest współtwórcą i aranżerem zespołu „Lachersi”, który jest ambasadorem muzyki Lachów Sądeckich w kraju i za granicą. Napisał muzykę do dwóch musicali o Muszynie.

Dariusz Rzeźnik, gm. Piwniczna Zdrój, w dziedzinie „Upowszechnianie kultury regionalnej” - od 2009 r. kierownik Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu”. Zespół pod jego kierownictwem zdobył wiele cennych nagród na festiwalach i przeglądach folklorystycznych, między innymi: Złote Serce Żywieckie, Złotą Ciupagę, Gran Prix w Bukowinie Tatrzańskiej. Ponadto Dariusz Rzeźnik jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Górali Nadpopradzkich.

Dyplom i gratulacje od starosty nowosądeckiego otrzymała także Katarzyna Mordarska - pedagog wczesnoszkolny, za „upowszechnianie kultury, współorganizowanie przeglądów teatralnych dla dzieci i młodzieży, spotkań poetyckich, jasełek i przeglądów kolędniczych.

Nagrody zbiorowe - w uznaniu szczególnych zasług na rzecz upowszechniania folkloru i artystycznych tradycji regionalnych i ludowych otrzymały:

Grupa Wokalna „Podegrodzcy Chłopcy” obchodząca 20-lecie działalności artystycznej: to męska grupa wokalna, którą tworzą: Rafał Hasior, Leszek Migacz, Augustyn Pasoń, Krzysztof Bodziony, Stanisław Banach. Wszyscy członkowie grupy obdarzeni są silnym, wysokim, dźwięcznym białym głosem. W ich repertuarze znajduję się pieśni ludowe, stare ballady, piosenki biesiadne. Grupa może pochwalić się wieloma nagrodami m.in.: I miejsce na „Druzbacce”, „Srebrne zbyrkadełko” na MFFZG w Zakopanem, Złote Serce Żywieckie” na Festiwalu Górali w Żywcu.

Zespół Regionalny „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej obchodzący 20-lecie działalności artystycznej - zespół powstał 1996 r. Jego założycielem był śp. Piotr Maciaś. Grupa liczy obecnie ok. 50 osób. Koncertowała w kraju i za granicą prezentując folklor Lachów Sądeckich. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień, m.in.: I miejsce na Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej, Srebrną Ciupagę na MFFZG w Zakopanem, czy „Łowickie Pasiaki” na festiwalu w Łowiczu.

Regionalny Zespół „Starosądeczanie” ze Starego Sącza obchodzący 10-lecie działalności artystycznej - zespół powstał 200 6r. Obecnie tworzy go ok. 60 osób, w tym kapela. Zespół kultywuje folklor Lachów Sądeckich, ale w swoim programie ma również tańce Górali Łąckich. Koncertuje w kraju jak i za granicą. Występował w Gruzji, Bułgarii, Czarnogórze, Macedonii. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Orkiestra Dęta z Ptaszkowej obchodząca 95-lecie działalności artystycznej - orkiestra istniej od 1922 r. W swoim repertuarze ma marsze weselne, marsze żałobne, kolędy i pastorałki, pieśni liturgiczne. Orkiestrę obecnie prowadzą Stanisław Król i Marian Kiełbasa. Orkiestra jest laureatem Festiwalu Orkiestr Strażackich w Bolesławcu oraz Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Pławiak, wicestarosta Antoni Koszyk, członek Zarządu Marian Ryba oraz radni: Marian Dobosz, Stanisław Sułkowski, Zenon Szewczyk i Tadeusz Zaremba oraz przedstawiciele zespołów regionalnych i osoby związane z kulturą i sztuką.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/sadeckie/

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...